Rozmery prepravných kontajnerov
Rozmery prepravných kontajnerov patria medzi najpresnejšie štandardizované miery v globálnom obchode. Každý kontajner, ktorý sa prepravuje po oceánoch, železniciach a cestách, zodpovedá súboru rozmerových špecifikácií, ktoré siahajú až do 50. rokov 20. storočia – kedy si podnikateľ v kamiónovej doprave menom Malcolm McLean uvedomil, že štandardizácia bedne, nie nákladu, zmení svet. Dnes tieto rozmery určujú všetko od toho, koľko kontajnerov sa zmestí na loď, až po to, či váš náklad prejde dverami skladu.
Táto príručka pokrýva všetky rozmery prepravných kontajnerov, s ktorými sa stretnete: bežné 20-stopové a 40-stopové jednotky, varianty high cube, ktoré pridávajú ďalšiu stopu výšky, špecializované kontajnery, ktoré zvládnu všetko od zmrazeného tovaru po stavebné zariadenia, a hmotnostné limity, ktoré určujú, čo do nich môžete legálne naložiť. Každý rozmer je uvedený ako v imperiálnych (stopy a palce), tak v metrických (milimetre a metre) jednotkách, pretože rozmery kontajnerov sú skutočne dvojjazyčné.

Aké sú štandardné rozmery prepravných kontajnerov?
Štandardné rozmery prepravných kontajnerov sú definované Medzinárodnou organizáciou pre normalizáciu v norme ISO 668, ktorá stanovuje klasifikáciu, vonkajšie rozmery a nosnosti pre sériu 1 nákladných kontajnerov. Keď ľudia hovoria o „štandardných“ prepravných kontajneroch, takmer vždy majú na mysli ISO sériu 1 univerzálne suché nákladné kontajnery.
Najbežnejšie štandardné rozmery prepravných kontajnerov sa delia takto:
- Dĺžka: 20 stôp (6,058 m) alebo 40 stôp (12,192 m) vonkajšia
- Šírka: 8 stôp (2,438 m) vonkajšia – toto je takmer univerzálne naprieč všetkými typmi kontajnerov ISO
- Výška: 8 stôp 6 palcov (2,591 m) pre štandardnú výšku; 9 stôp 6 palcov (2,896 m) pre high cube
Tieto tri rozmery – dĺžka, šírka a výška – tvoria chrbticu globálneho kontajnerového parku. Šírka 8 stôp (2 438 mm) je jediným najkonzistentnejším rozmerom naprieč všetkými typmi kontajnerov. Bola zvolená preto, lebo umožňovala kontajnerom zmestiť sa do šírkových obmedzení jazdných pruhov na diaľniciach a železničných vagónov v Spojených štátoch a Európe, dvoch trhoch, ktoré poháňali ranné prijatie kontajnerov.
Norma ISO 668 vysvetlená
ISO 668 nie je jediný dokument, ale súbor noriem, ktoré upravujú vonkajšie rozmery, minimálne vnútorné rozmery a požiadavky na pevnosť intermodálnych kontajnerov. Norma špecifikuje:
- Vonkajšie rozmery – maximálnu prípustnú vonkajšiu dĺžku, šírku a výšku pre každé označenie kontajnera
- Minimálne vnútorné rozmery – najmenšie prípustné vnútorné miery, zaisťujúce, že náklad môže byť konzistentne nakladaný a vykladaný
- Umiestnenie rohových fitinkov – presné umiestnenie ôsmich rohových fitinkov, ktoré umožňujú zdvíhanie, stohovanie a zaistenie kontajnerov
- Menovité hodnoty – maximálnu hrubú hmotnosť (MGW), ktorou je každá veľkosť kontajnera certifikovaná na prepravu
Kľúčové označenia kontajnerov podľa ISO 668 sú:
| Označenie ISO | Menovitá dĺžka | Vonkajšia dĺžka | Vonkajšia šírka | Vonkajšia výška |
|---|---|---|---|---|
| 1EEE | 45 stôp | 13 716 mm (45 stôp 0 palcov) | 2 438 mm (8 stôp 0 palcov) | 2 896 mm (9 stôp 6 palcov) |
| 1EE | 45 stôp | 13 716 mm (45 stôp 0 palcov) | 2 438 mm (8 stôp 0 palcov) | 2 591 mm (8 stôp 6 palcov) |
| 1AAA | 40 stôp | 12 192 mm (40 stôp 0 palcov) | 2 438 mm (8 stôp 0 palcov) | 2 896 mm (9 stôp 6 palcov) |
| 1AA | 40 stôp | 12 192 mm (40 stôp 0 palcov) | 2 438 mm (8 stôp 0 palcov) | 2 591 mm (8 stôp 6 palcov) |
| 1A | 40 stôp | 12 192 mm (40 stôp 0 palcov) | 2 438 mm (8 stôp 0 palcov) | 2 438 mm (8 stôp 0 palcov) |
| 1BBB | 30 stôp | 9 125 mm (29 stôp 11,25 palca) | 2 438 mm (8 stôp 0 palcov) | 2 896 mm (9 stôp 6 palcov) |
| 1CC | 20 stôp | 6 058 mm (19 stôp 10,5 palca) | 2 438 mm (8 stôp 0 palcov) | 2 591 mm (8 stôp 6 palcov) |
| 1C | 20 stôp | 6 058 mm (19 stôp 10,5 palca) | 2 438 mm (8 stôp 0 palcov) | 2 438 mm (8 stôp 0 palcov) |
| 1D | 10 stôp | 2 991 mm (9 stôp 9,75 palca) | 2 438 mm (8 stôp 0 palcov) | 2 438 mm (8 stôp 0 palcov) |
Kľúčový postreh: Písmenové kódy v označeniach ISO majú svoj význam. „A“ označuje 40-stopový kontajner, „C“ označuje 20-stopový kontajner a „D“ označuje 10-stopový kontajner. Ďalšie písmená označujú výšku: „AA“ pre výšku 8 stôp 6 palcov, „AAA“ pre high cube 9 stôp 6 palcov. Označenia „EE“ a „EEE“ sú pre 45-stopové kontajnery.
Prečo sú rozmery prepravných kontajnerov štandardizované
Pred štandardizáciou prepravovali nákladné lode tovar v sudoch, bedniach a vreciach najrôznejších veľkostí. Dokári trávili dni nakladaním a vykladaním jednej lode. McLeanov postreh – neskôr zdokonalený inžinierom Keithom Tantlingerom, ktorý navrhol rohový fitinok a mechanizmus twist-lock – spočíval v tom, že ak by mal každý kontajner identické vonkajšie rozmery a identické rohové fitinky, mohla by sa samotná bedňa bezproblémovo presúvať medzi nákladným autom, vlakom a loďou. Štandardizácia rozmerov prepravných kontajnerov znížila náklady na nakladanie lode z 5,86 USD na tonu na 0,16 USD na tonu – čo predstavuje 97% zníženie.
Ako sa rozmery prepravných kontajnerov stali štandardizovanými?
Príbeh rozmerov prepravných kontajnerov je príbehom o tom, ako frustrácia jedného muža z neefektivity pretvorila globálny obchod.
Malcolm McLean a zrodenie intermodálnej prepravy
V roku 1937 bol Malcolm McLean 24-ročný vodič kamiónu, ktorý sedel vo svojej kabíne v prístave v Severnej Karolíne a čakal na vyloženie svojho návesu. Sledoval, ako dokári nosia jednotlivé balíky, sudy a bedne z iných nákladných áut, kus po kuse, zatiaľ čo jeho vlastný náklad zostával nečinný. Proces bol pomalý, nákladný a náchylný ku krádežiam. McLean začal premýšľať: čo keby sa celá ložná plocha návesu dala zdvihnúť z podvozku kamiónu a umiestniť priamo na loď?
Táto myšlienka sa rodila takmer dve desaťročia. V roku 1955 McLean predal svoju kamiónovú spoločnosť – vtedy piatu najväčšiu v Spojených štátoch – a kúpil Pan-Atlantic Steamship Company. Dňa 26. apríla 1956 vyplula prestavaná tanker Ideal X z Newarku v štáte New Jersey do Houstonu v Texase a na svojej palube viezla 58 McLeanom novo navrhnutých kontajnerov. Každý kontajner bol dlhý 35 stôp, široký 8 stôp a vysoký 8 stôp – rozmery dané maximálnou povolenou dĺžkou návesov na amerických diaľniciach v tom čase.
Norma ISO 668: Ako boli čísla zvolené
McLeanove prvé kontajnery boli dlhé 35 stôp, ale on nebol jediným hráčom. Matson Navigation, pôsobiaca v Pacifiku, používala 24-stopové kontajnery. Grace Line používala 17-stopové jednotky. Americká armáda používala 40-stopové boxy CONEX. Začiatkom 60. rokov čelilo odvetvie problému Babylonskej veže: rôzne dĺžky kontajnerov znamenali rôzne lode, rôzne žeriavy a rôzne podvozky – čo marilo účel intermodalizmu.
V roku 1961 zriadila ISO technický výbor 104 (TC 104) za účelom vytvorenia univerzálneho kontajnerového štandardu. Rokovania boli sporné. Americkí delegáti, podporovaní McLeanovou Sea-Land, presadzovali dĺžky 35 a 40 stôp. Európski delegáti, obmedzení užšími cestami a železničnými tunelmi, preferovali menšie veľkosti. Kompromis, formalizovaný v ISO 668, stanovil rodinu veľkostí kontajnerov s 20-stopovými a 40-stopovými dĺžkami ako primárne štandardy, 8-stopou šírkou ako univerzálnu a 8 stôp 6 palcov vysokú ako východziu výšku.
20-stopá dĺžka sa stala základnou mernou jednotkou – TEU (twenty-foot equivalent unit) – pretože vyvažovala ovládateľnosť na ceste s nákladnou kapacitou. 40-stopá dĺžka poskytovala dvojnásobný objem pre ľahší, objemnejší tovar. 8-stopá šírka bola maximom, ktoré sa mohlo prepravovať na štandardných železničných plošinových vozoch a spĺňala európske predpisy o šírke cestných vozidiel.
Od boxov CONEX ku globálnym štandardom
Termín „CONEX“ – skratka pre „container express“ – vznikol v americkej armáde počas kórejskej vojny. Armáda vyvinula 40-stopý oceľový kontajner (8 stôp široký, 8 stôp 6 palcov vysoký) pre efektívnu prepravu zásob. Program CONEX preukázal, že štandardizované kontajnery dokážu prežiť hrubé zaobchádzanie a drsné prostredie. Keď boli normy ISO dokončené, rozmery 40-stopého CONEXu silne ovplyvnili označenie ISO 1AA, ktoré zostáva najbežnejšou 40-stopou veľkosťou kontajnera na svete.
Do roku 1970 bola norma ISO 668 plne prijatá. Dnes je odhadovaných 40 miliónov ISO kontajnerov v obehu po celom svete, prepravujúcich približne 90 % nehmotného nákladu celosvetovo. Každý jednotlivý z nich zodpovedá rozmerovému rámcu stanovenému na tých ranných výborových rokovaniach.
Aké sú rozmery 20-stopého prepravného kontajnera?
20-stopý štandardný prepravný kontajner – TEU – je základným stavebným kameňom globálneho kontajnerového parku. Je referenčnou jednotkou, voči ktorej sa merajú všetky ostatné veľkosti kontajnerov, a zostáva najobľúbenejšou voľbou pre hustý, ťažký náklad.
20-stopý štandardný vonkajší a vnútorný rozmer
Vonkajšie rozmery 20-stopého štandardného suchého kontajnera sú:
| Rozmer | Imperiálne | Metrické |
|---|---|---|
| Vonkajšia dĺžka | 19 stôp 10,5 palca | 6 058 mm |
| Vonkajšia šírka | 8 stôp 0 palcov | 2 438 mm |
| Vonkajšia výška | 8 stôp 6 palcov | 2 591 mm |
Vnútorné rozmery – priestor skutočne dostupný pre náklad – sú menšie, pretože steny kontajnera, podlaha a strecha majú hrúbku:
| Rozmer | Imperiálne | Metrické |
|---|---|---|
| Vnútorná dĺžka | 19 stôp 4 palce | 5 898 mm |
| Vnútorná šírka | 7 stôp 8 palcov | 2 350 mm |
| Vnútorná výška | 7 stôp 10 palcov | 2 390 mm |
Redukcia z vonkajších na vnútorné rozmery je približne 6,5 palca na dĺžku, 4 palce na šírku a 8 palcov na výšku. Zmenšenie šírky je obzvlášť významné, pretože to znamená, že široko citovaná špecifikácia „8 stôp šírky“ sa vzťahuje na vonkajšiu stranu kontajnera – nie na použiteľný nákladný priestor vo vnútri.
Otvor dverí 20-stopého kontajnera a objemová kapacita
Otvor dverí v zadnej časti 20-stopého kontajnera je užší a nižší ako vnútorná dutina:
| Rozmer dverí | Imperiálne | Metrické |
|---|---|---|
| Šírka otvoru dverí | 7 stôp 8 palcov | 2 340 mm |
| Výška otvoru dverí | 7 stôp 5,5 palca | 2 280 mm |
Výška otvoru dverí je nižšia ako vnútorná výška kvôli dvernému prekladu – konštrukčnému oceľovému nosníku, ktorý sa klenie cez hornú časť dverného rámu. Ide o rovnaký princíp ako u obytných dverí, kde je samotný dverný rám kratší ako výška stropu miestnosti. Pri prechode nákladu dverami stratíte približne 4,5 palca svetlej výšky.
Objemová kapacita 20-stopého štandardného kontajnera je približne 33,1 kubických metrov (1 169 kubických stôp). Pre predstavu: 20-stopý kontajner pojme obsah typického jednoizbového bytu, vrátane nábytku, spotrebičov a krabíc.
Hmotnosť 20-stopého kontajnera: tara, užitočné zaťaženie a hrubá hmotnosť
Každý 20-stopý kontajner nesie tri hmotnostné údaje na svojej doske CSC (Convention for Safe Containers):
| Hmotnostný parameter | Imperiálne | Metrické |
|---|---|---|
| Hmotnosť tary (prázdny) | ~5 070 lbs | ~2 300 kg |
| Maximálna hrubá hmotnosť | 67 200 lbs | 30 480 kg |
| Kapacita užitočného zaťaženia | ~62 130 lbs | ~28 180 kg |
Hmotnosť tary je hmotnosť prázdneho kontajnera. Maximálna hrubá hmotnosť je absolútne maximum, ktoré je kontajner dimenzovaný na prepravu – kontajner plus náklad. Kapacita užitočného zaťaženia je rozdiel medzi nimi: koľko hmotnosti nákladu môžete skutočne naložiť.
20-stopý kontajner má pozoruhodne vysoký pomer užitočného zaťaženia k objemu. Pri zhruba 62 000 lbs nosnosti nákladu v priestore 33 kubických metrov je 20-stopý kontajner preferovanou veľkosťou pre hustý, ťažký tovar: stroje, oceľové zvitky, kameň a koncentrované kvapaliny.
Aké sú rozmery 40-stopého prepravného kontajnera?
40-stopý štandardný prepravný kontajner – ekvivalent 2 TEU alebo 1 FEU (forty-foot equivalent unit) – je najbežnejším kontajnerom pre náklad obmedzený objemom. Ponúka zhruba dvojnásobnú vnútornú dĺžku oproti 20-stopej jednotke pri iba asi 30 % vyšších prepravných nákladoch, čo z neho robí ekonomickú voľbu pre objemný, ale relatívne ľahký tovar.
40-stopý štandardný vonkajší a vnútorný rozmer
| Rozmer | Imperiálne | Metrické |
|---|---|---|
| Vonkajšia dĺžka | 40 stôp 0 palcov | 12 192 mm |
| Vonkajšia šírka | 8 stôp 0 palcov | 2 438 mm |
| Vonkajšia výška | 8 stôp 6 palcov | 2 591 mm |
Vnútorné rozmery 40-stopého štandardného kontajnera sú:
| Rozmer | Imperiálne | Metrické |
|---|---|---|
| Vnútorná dĺžka | 39 stôp 5 palcov | 12 032 mm |
| Vnútorná šírka | 7 stôp 8 palcov | 2 350 mm |
| Vnútorná výška | 7 stôp 10 palcov | 2 390 mm |
Všimnite si, že vnútorná šírka a výška sú totožné s 20-stopým kontajnerom. Jediný rozmer, ktorý sa mení, je dĺžka. Táto konzistencia je zámerná – norma ISO špecifikuje rovnaký prierez pre všetky kontajnery štandardnej šírky, čím zaisťuje, že náklad naložený do 20-stopého kontajnera sa zmestí identicky do 40-stopého.
Otvor dverí 40-stopého kontajnera a objemová kapacita
| Rozmer dverí | Imperiálne | Metrické |
|---|---|---|
| Šírka otvoru dverí | 7 stôp 8 palcov | 2 340 mm |
| Výška otvoru dverí | 7 stôp 5,5 palca | 2 280 mm |
Rozmery otvoru dverí sú totožné s 20-stopým kontajnerom. Problém dverného prekladu sa týka oboch veľkostí rovnako.
Objemová kapacita 40-stopého štandardného kontajnera je približne 67,6 kubických metrov (2 389 kubických stôp). Toto je dostatok priestoru na uloženie obsahu typického trojizbového domu, alebo približne 22 štandardných paliet usporiadaných v jednej vrstve.
Hmotnosť 40-stopého kontajnera: tara, užitočné zaťaženie a hrubá hmotnosť
| Hmotnostný parameter | Imperiálne | Metrické |
|---|---|---|
| Hmotnosť tary (prázdny) | ~8 265 lbs | ~3 750 kg |
| Maximálna hrubá hmotnosť | 67 200 lbs | 30 480 kg |
| Kapacita užitočného zaťaženia | ~58 935 lbs | ~26 730 kg |
Maximálna hrubá hmotnosť 67 200 lbs je rovnaká pre 20-stopé aj 40-stopé kontajnery – čo je fakt, ktorý prekvapuje mnohých začínajúcich zasielateľov. Pretože je 40-stopý kontajner ťažší, keď je prázdny (8 265 lbs vs. 5 070 lbs), má nižšiu kapacitu užitočného zaťaženia ako 20-stopý kontajner, hoci má dvojnásobný objem. Preto sa ťažký náklad takmer vždy prepravuje v 20-stopých kontajneroch, zatiaľ čo ľahší, objemný náklad (nábytok, textil, elektronika) putuje v 40-stopých kontajneroch.
Aký je rozdiel medzi štandardnými kontajnermi a kontajnermi high cube?
Kontajner high cube je presne o jednu stopu vyšší ako štandardný kontajner rovnakej dĺžky. Táto jediná pridaná stopa výšky – z 8 stôp 6 palcov na 9 stôp 6 palcov vonkajších – pridáva približne 12 % viac objemovej kapacity, čo môže byť rozhodujúce pre ľahký, objemný náklad.
Rozmery high cube: 20-stopé, 40-stopé a 45-stopé
Kontajnery high cube sú dostupné v 20-stopých, 40-stopých a 45-stopých dĺžkach:
| Typ kontajnera | Vonkajšie D x Š x V | Vnútorné D x Š x V | Objemová kapacita |
|---|---|---|---|
| 20-stopý High Cube | 20′ x 8′ x 9′6″ | 19′4″ x 7′8″ x 8′10″ | ~37,4 m³ (1 320 ft³) |
| 40-stopý High Cube | 40′ x 8′ x 9′6″ | 39′5″ x 7′8″ x 8′10″ | ~76,2 m³ (2 690 ft³) |
| 45-stopý High Cube | 45′ x 8′ x 9′6″ | 44′4″ x 7′8″ x 8′10″ | ~86,0 m³ (3 040 ft³) |
Otvor dverí u kontajnera high cube je tiež vyšší – zvyčajne 8 stôp 5,5 palca (2 585 mm) na výšku, v porovnaní so7 stopami 5,5 palca (2 280 mm) u štandardných kontajnerov. Šírka dverí zostáva rovnaká, 7 stôp 8 palcov (2 340 mm).
Kedy zvoliť high cube namiesto štandardného kontajnera
Kontajnery high cube riešia špecifický problém: náklad, ktorý je dostatočne ľahký, aby zaplnil objem, ale nie dostatočne ťažký, aby dosiahol hmotnostný limit. Zvážte dva scenáre:
| Faktor | Štandardný 40-stopý | 40-stopý High Cube | Rozdiel |
|---|---|---|---|
| Vonkajšia výška | 8 stôp 6 palcov (2 591 mm) | 9 stôp 6 palcov (2 896 mm) | +12 palcov (305 mm) |
| Vnútorná výška | 7 stôp 10 palcov (2 390 mm) | 8 stôp 10 palcov (2 695 mm) | +12 palcov (305 mm) |
| Objemová kapacita | 67,6 m³ | 76,2 m³ | +8,6 m³ (+12,7 %) |
| Hmotnosť tary | ~8 265 lbs | ~8 775 lbs | +510 lbs |
| Kapacita užitočného zaťaženia | ~58 935 lbs | ~58 450 lbs | -485 lbs |
Kontajner high cube pridáva 12,7 % viac objemu, pričom obetuje iba 485 lbs nosnosti. Pre náklad, ako je nábytok, izolácia, prázdne fľaše alebo ľahké automobilové diely, ďaleko preváži dodatočná objemová kapacita nad marginálnym znížením užitočného zaťaženia.
Kontajnery high cube sú tiež čoraz populárnejšie pre konverzné projekty – kontajnerové domy, kancelárie a maloobchodné priestory – pretože extra stopa vnútornej výšky umožňuje stropnú izoláciu, vzduchotechniku a zapustené osvetlenie, bez toho, aby priestor pôsobil stiesnene.
Aké sú rozmery ďalších bežných veľkostí kontajnerov?
Okrem 20-stopých a 40-stopých štandardov existuje niekoľko ďalších veľkostí kontajnerov, ktoré slúžia špecifickým trhom a prípadom použitia.
Rozmery 10-stopého prepravného kontajnera
10-stopý kontajner je najmenším štandardným ISO kontajnerom. Je označený ako ISO 1D a používa sa primárne na skladovanie, malokapacitnú prepravu a kompaktné mobilné kancelárie.
| Rozmer | Imperiálne | Metrické |
|---|---|---|
| Vonkajšia dĺžka | 9 stôp 9,75 palca | 2 991 mm |
| Vonkajšia šírka | 8 stôp 0 palcov | 2 438 mm |
| Vonkajšia výška | 8 stôp 6 palcov | 2 591 mm |
| Vnútorná dĺžka | 9 stôp 3 palce | 2 830 mm |
| Vnútorná šírka | 7 stôp 8 palcov | 2 350 mm |
| Vnútorná výška | 7 stôp 10 palcov | 2 390 mm |
| Objemová kapacita | ~15,9 m³ | ~563 ft³ |
| Hmotnosť tary | ~2 850 lbs | ~1 293 kg |
| Kapacita užitočného zaťaženia | ~19 550 lbs | ~8 867 kg |
10-stopý kontajner je populárny na skladovanie na staveniskách, pop-up maloobchod a ako kompaktná dielňa. Jeho malé rozmery znamenajú, že môže byť dodaný do stiesnených mestských lokalít, kam by sa 20-stopý kontajner nezmestil.
Rozmery 45-stopého high cube kontajnera
45-stopý high cube je najdlhším štandardným ISO kontajnerom v bežnom medzinárodnom použití. Je označený ako ISO 1EEE a používa sa primárne na ľahký, objemný náklad na trasách, kde cestné a železničné predpisy povoľujú dlhšiu dĺžku.
| Rozmer | Imperiálne | Metrické |
|---|---|---|
| Vonkajšia dĺžka | 45 stôp 0 palcov | 13 716 mm |
| Vonkajšia šírka | 8 stôp 0 palcov | 2 438 mm |
| Vonkajšia výška | 9 stôp 6 palcov | 2 896 mm |
| Vnútorná dĺžka | 44 stôp 4 palce | 13 556 mm |
| Vnútorná šírka | 7 stôp 8,5 palca | 2 352 mm |
| Vnútorná výška | 8 stôp 10 palcov | 2 697 mm |
| Objemová kapacita | ~86,0 m³ | ~3 040 ft³ |
| Hmotnosť tary | ~10 250 lbs | ~4 650 kg |
| Kapacita užitočného zaťaženia | ~61 300 lbs | ~27 800 kg |
45-stopý kontajner ponúka približne o 13 % viac objemu ako 40-stopý high cube pri iba marginálnom zvýšení prepravných nákladov, čo ho robí atraktívnym pre objemný náklad. 45-stopé kontajnery však nie sú prijímané vo všetkých prístavoch a nie všetky kontajnerové podvozky môžu pojať extra dĺžku. Zasielatelia by mali pred rezerváciou 45-stopých jednotiek overiť kompatibilitu prístavov a ciest.
Rozmery 53-stopého domáceho intermodálneho kontajnera
53-stopý kontajner je severoamerickým domácim štandardom. Nie je to ISO kontajner a nepoužíva sa na medzinárodnú námornú prepravu. Namiesto toho 53-stopé kontajnery prepravujú tovar v rámci Spojených štátov, Kanady a Mexika po železničných a cestných sieťach.
| Rozmer | Imperiálne | Metrické |
|---|---|---|
| Vonkajšia dĺžka | 53 stôp 0 palcov | 16 154 mm |
| Vonkajšia šírka | 8 stôp 6 palcov | 2 591 mm |
| Vonkajšia výška | 9 stôp 6 palcov | 2 896 mm |
| Vnútorná dĺžka | 52 stôp 3 palce | 15 920 mm |
| Vnútorná šírka | 8 stôp 2 palce | 2 490 mm |
| Vnútorná výška | 8 stôp 10 palcov | 2 695 mm |
| Objemová kapacita | ~110 m³ | ~3 900 ft³ |
| Hmotnosť tary | ~10 850 lbs | ~4 920 kg |
| Kapacita užitočného zaťaženia | ~43 500 lbs | ~19 730 kg |
53-stopý kontajner je širší ako ISO kontajnery (8 stôp 6 palcov vs. 8 stôp) a podstatne dlhší. Je navrhnutý tak, aby zodpovedal rozmerom štandardného severoamerického suchého návesu, čo mu umožňuje bezproblémový pohyb v domácej kamiónovej sieti. Širší vnútrajšok umožňuje naložiť dve štandardné 48-palcové palety vedľa seba – čo nie je možné v 7-stopej 8-palcovej vnútornej šírke ISO kontajnera.
Ako sa merajú rozmery prepravných kontajnerov?
Pochopenie toho, ako sa rozmery prepravných kontajnerov merajú, predchádza nákladným chybám pri nakladaní nákladu, plánovaní prepravy alebo navrhovaní konštrukcie na báze kontajnera.
Vonkajšie vs. vnútorné rozmery
Vonkajšie rozmery sa merajú od najvzdialenejších bodov konštrukcie kontajnera – zvyčajne rohových fitinkov alebo vonkajšieho povrchu vlnitých oceľových panelov. Tieto rozmery sú dôležité pre prepravu: zmestí sa kontajner na podvozok, do lodného cell guide alebo na železničný vozeň?
Vnútorné rozmery sa merajú od vnútorných povrchov stien, podlahy a strechy. Tieto rozmery sú dôležité pre náklad: zmestia sa vaše palety, stroje alebo stavebné materiály dovnútra?
Rozdiel medzi vonkajšími a vnútornými rozmermi vyplýva z konštrukčných materiálov kontajnera:
- Vlnité oceľové steny: Približne 1 palec (25 mm) hrubé na každej strane
- Pregliadkovaná alebo bambusová podlaha: Približne 1,125 palca (28 mm) hrubá
- Strešné panely: Približne 1 palec (25 mm) hrubé
- Dverný prekladový nosník: Približne 4,5 palca (114 mm) stratenej vertikálnej svetlej výšky
Celkové zmenšenie z vonkajších na vnútorné rozmery je približne 4 palce na šírku (2 palce na stranu), 8 palcov na výšku a 6,5 palca na dĺžku. Tieto čísla sú konzistentné naprieč všetkými štandardnými ISO kontajnermi.
Pochopenie rozmerov otvoru dverí
Otvor dverí je vždy menší ako vnútorný prierez. Dverný preklad – konštrukčný oceľový nosník, ktorý vystužuje zadnú stenu nad dverami – znižuje výšku otvoru dverí o približne 4,5 palca v porovnaní s vnútornou výškou stropu. Samotný dverný rám zužuje otvor o približne 0,5 palca na každej strane v porovnaní s vnútornou šírkou.
Pre plánovanie nákladu je otvor dverí limitujúcim rozmerom. Aj keď sa váš náklad zmestí do vnútorných rozmerov, musí tiež prejsť menším otvorom dverí počas nakladania. To je obzvlášť kritické pre vysoké predmety, ako sú stroje alebo veľké predmontované moduly.
Prečo sa rozmery líšia medzi výrobcami
ISO 668 špecifikuje minimálne a maximálne tolerancie skôr než absolútne pevné rozmery. Vonkajšia dĺžka 20-stopého kontajnera musí byť napríklad presne 6 058 mm – ale norma povoľuje toleranciu 0 až -6 mm. Vnútorné rozmery sú špecifikované ako minimá, čo znamená, že výrobca môže prekročiť minimálnu vnútornú šírku alebo výšku, ak sa rozhodne.
Tento tolerančný systém znamená, že sa dva kontajnery rovnakej menovitej veľkosti môžu líšiť až o pol palca vo vnútorných rozmeroch. Výrobcovia, ktorí používajú silnejšiu oceľ pre steny (pre väčšiu pevnosť), budú mať mierne menšie vnútorné rozmery. Chladiarenské kontajnery, ktoré majú izolované steny hrubé 2–3 palce, majú výrazne menšie vnútorné rozmery ako suché kontajnery rovnakej vonkajšej veľkosti.
Aké sú rozmery špeciálnych prepravných kontajnerov?
Štandardné suché kontajnery zvládnu drvivú väčšinu globálneho nákladu, ale existujú špecializované kontajnery pre tovar, ktorý nezodpovedá štandardnému tvaru bedne – či už kvôli teplotným požiadavkám, neobvyklým rozmerom alebo potrebe horného alebo bočného nakladania.
Rozmery chladiarenských (reefer) kontajnerov
Chladiarenské kontajnery, čiže reefers, udržiavajú kontrolovanú teplotu pre tovar podliehajúci skaze, farmaceutiká a iný teplotne citlivý náklad. Chladiaca jednotka zaberá približne 2 stopy vnútornej dĺžky kontajnera a izolované steny sú podstatne silnejšie ako steny suchého kontajnera.
20-stopý reefer kontajner:
| Rozmer | Imperiálne | Metrické |
|---|---|---|
| Vonkajšia dĺžka | 19 stôp 10,5 palca | 6 058 mm |
| Vonkajšia šírka | 8 stôp 0 palcov | 2 438 mm |
| Vonkajšia výška | 8 stôp 6 palcov | 2 591 mm |
| Vnútorná dĺžka | 17 stôp 11 palcov | 5 456 mm |
| Vnútorná šírka | 7 stôp 6 palcov | 2 288 mm |
| Vnútorná výška | 7 stôp 5 palcov | 2 263 mm |
| Objemová kapacita | ~28,2 m³ | ~996 ft³ |
| Hmotnosť tary | ~6 195 lbs | ~2 810 kg |
| Kapacita užitočného zaťaženia | ~61 000 lbs | ~27 670 kg |
40-stopý High Cube Reefer kontajner:
| Rozmer | Imperiálne | Metrické |
|---|---|---|
| Vonkajšia dĺžka | 40 stôp 0 palcov | 12 192 mm |
| Vonkajšia šírka | 8 stôp 0 palcov | 2 438 mm |
| Vonkajšia výška | 9 stôp 6 palcov | 2 896 mm |
| Vnútorná dĺžka | 38 stôp 0 palcov | 11 590 mm |
| Vnútorná šírka | 7 stôp 6 palcov | 2 284 mm |
| Vnútorná výška | 8 stôp 4 palce | 2 544 mm |
| Objemová kapacita | ~67,5 m³ | ~2 384 ft³ |
| Hmotnosť tary | ~9 900 lbs | ~4 490 kg |
| Kapacita užitočného zaťaženia | ~65 100 lbs | ~29 510 kg |
Kritickým rozdielom medzi suchými a reefer kontajnermi je vnútorná šírka – približne o 2 palce užšia u reeferov kvôli izolácii. To môže ovplyvniť vzory nakladania paliet. Reefers majú navyše podlahové lišty v tvare T, ktoré umožňujú cirkuláciu studeného vzduchu pod nákladom, čím sa znižuje použiteľná výška podlahy o približne 1,5 palca.
Rozmery kontajnerov s otvorenou strechou
Kontajnery s otvorenou strechou nemajú pevnú strechu, čo umožňuje nakladanie nákladu zhora žeriavom. Používajú sa pre vysoké predmety, ktoré nie je možné naložiť zadnými dverami, ako sú ťažké stroje, veľké sklenené panely alebo kmene stromov. Otvor strechy je zakrytý odnímateľnou plachtou a je podopretý odnímateľnými strešnými oblúkmi.
20-stopý kontajner s otvorenou strechou:
| Rozmer | Imperiálne | Metrické |
|---|---|---|
| Vonkajšia dĺžka | 19 stôp 10,5 palca | 6 058 mm |
| Vonkajšia šírka | 8 stôp 0 palcov | 2 438 mm |
| Vonkajšia výška | 8 stôp 6 palcov | 2 591 mm |
| Vnútorná dĺžka | 19 stôp 4 palce | 5 898 mm |
| Vnútorná šírka | 7 stôp 8 palcov | 2 350 mm |
| Vnútorná výška | 7 stôp 8 palcov | 2 348 mm |
| Otvor strechy | 7 stôp 5 palcov x 17 stôp 10 palcov | 2 260 x 5 440 mm |
Vnútorné rozmery kontajnera s otvorenou strechou sú takmer totožné so štandardným suchým kontajnerom, ale svetlá výška je mierne znížená konštrukciou strešných oblúkov. Strešné oblúky sú odnímateľné, čo umožňuje plný vertikálny prístup počas nakladania.
Rozmery plošinových kontajnerov (flat rack)
Plošinové kontajnery sa skladajú z podlahovej konštrukcie s pevnými alebo sklápacími koncovými stenami a bez bočníc alebo strechy. Sú navrhnuté pre náklad, ktorý je príliš veľký, príliš ťažký alebo príliš neforemný pre akýkoľvek uzavretý kontajner – stavebné zariadenia, vozidlá, rúry, generátory a trupy jácht.
20-stopý plošinový kontajner:
| Rozmer | Imperiálne | Metrické |
|---|---|---|
| Vonkajšia dĺžka | 19 stôp 10,5 palca | 6 058 mm |
| Vonkajšia šírka | 8 stôp 0 palcov | 2 438 mm |
| Vonkajšia výška | 8 stôp 6 palcov | 2 591 mm |
| Vnútorná dĺžka (medzi stĺpikmi) | 18 stôp 3 palce | 5 568 mm |
| Vnútorná šírka (medzi lištami) | 7 stôp 2 palce | 2 194 mm |
| Výška podlahy | 7 stôp 3 palce | 2 213 mm |
| Maximálna hrubá hmotnosť | 84 000 lbs | 38 100 kg |
| Kapacita užitočného zaťaženia | ~70 000 lbs | ~31 750 kg |
Plošinové kontajnery majú vyššiu maximálnu hrubú hmotnosť ako suché kontajnery (84 000 lbs vs. 67 200 lbs pre 20-stopú jednotku), pretože sú konštruované pre ťažké, koncentrované zaťaženia. Koncové steny je możes sklopiť, aby náklad mohol presahovať dĺžku kontajnera, a absencia bočníc znamená, že náklad môže byť širší ako 8-stopá šírka ISO – v závislosti od prepravných predpisov.
Koľko váži prepravný kontajner?
Hmotnosť prepravného kontajnera je kritickým faktorom pri plánovaní prepravy, logistiky doručenia a dodržiavania predpisov. Hmotnosť kontajnera ovplyvňuje všetko od kamióna, ktorý ho môže prepraviť, cez žeriav, ktorý ho môže zdvihnúť, až po zem, ktorá ho unesie.
Pochopenie hmotnosti tary, užitočného zaťaženia a hrubej hmotnosti
Každý ISO kontajner nesie tri hmotnostné limity na svojej doske CSC (Convention for Safe Containers), kovovom štítku prinitom na ľavé dvere kontajnera:
- Hmotnosť tary: Hmotnosť prázdneho kontajnera. Pre 20-stopý štandardný suchý kontajner je to približne 5 070 lbs (2 300 kg). Pre 40-stopý štandard približne 8 265 lbs (3 750 kg).
- Maximálna hrubá hmotnosť (MGW): Absolútne maximálna celková hmotnosť, na ktorú je kontajner konštrukčne dimenzovaný. Pre 20-stopé aj 40-stopé štandardné suché kontajnery je to 67 200 lbs (30 480 kg).
- Kapacita užitočného zaťaženia: Maximálna hmotnosť nákladu, vypočítaná ako MGW mínus hmotnosť tary. Pre 20-stopý štandard približne 62 130 lbs (28 180 kg). Pre 40-stopý štandard približne 58 935 lbs (26 730 kg).
Doska CSC: Kde nájsť hmotnostné limity
Doska CSC je právnym dokumentom. Podľa Medzinárodnej zmluvy o bezpečných kontajneroch (1972) musí každý kontajner používaný v medzinárodnej preprave niesť platnú dosku CSC. Doska uvádza:
- Výrobcu, sériové číslo a dátum výroby
- Maximálnu hrubú hmotnosť v kg a lbs
- Hmotnosť tary v kg a lbs
- Prípustnú stohovaciu hmotnosť (hmotnosť, ktorú je možné umiestniť na hornú časť kontajnera počas stohovania)
- Skúšobnú hodnotu rackingového zaťaženia (príčna sila, ktorej je kontajner dimenzovaný odolať)
- Dátum poslednej inšpekcie a dátum prísťej inšpekcie
Kontajner s chýbajúcou alebo nečitateľnou doskou CSC nemôže byť legálne použitý na námornú prepravu. Mnohé vnútroštátne dopravcovia tiež odmietne kontajnery bez platných dosiek CSC. Pred prevzatím akéhokoľvek kontajnera skontrolujte dosku.
Limity hmotnosti cestnej prepravy vs. limity kontajnera
Maximálna hrubá hmotnosť 67 200 lbs vyrazená na kontajneri je konštrukčným limitom – nie cestne legálnym limitom. V Spojených štátoch je federálny limit hrubej hmotnosti vozidla (GVW) pre kombináciu traktora a návesu 80 000 lbs. To znamená, že praktické cestné užitočné zaťaženie je oveľa nižšie ako konštrukčný limit kontajnera.
Tu je realistická matematika pre 20-stopý kontajner na americkej diaľnici:
| Komponenta | Hmotnosť |
|---|---|
| Traktor (kamión) | 17 000–20 000 lbs |
| Kontajnerový podvozok | 7 000–10 000 lbs |
| Hmotnosť tary kontajnera (20-stopý) | ~5 070 lbs |
| Zostávajúce pre náklad | ~42 500–50 000 lbs |
Samotný kontajner je dimenzovaný na 62 130 lbs nákladu, ale cestné limity vás obmedzujú na zhruba 42 500–50 000 lbs. Tento rozdiel prekvapuje mnohých začínajúcich zasielateľov. Pre 40-stopý kontajner je praktické cestné užitočné zaťaženie približne 43 500 lbs.
Federálny zákon tiež ukladá limity hmotnosti na nápravu: 20 000 lbs pre jednu nápravu a 34 000 lbs pre skupinu tandemových náprav. Federálny vzorec pre mosty ďalej obmedzuje hmotnosť na základe počtu náprav a rozstupu medzi nimi. Viac ako 50 % porušení nadváhy na kontrolných stanovištiach DOT sa týka náprav, nie celkového porušenia GVW. Náklad musí byť rovnomerne rozložený po podlahe kontajnera, aby sa zabránilo preťaženiu náprav.
Čo je to TEU a ako súvisí s rozmermi kontajnerov?
TEU – twenty-foot equivalent unit – je univerzálnym mieradlom kontajnerovej prepravnej industrie. Nie je to konkrétny kontajner, ale merná jednotka založená na vonkajších rozmeroch 20-stopého ISO kontajnera.
Twenty-foot equivalent unit vysvetlený
TEU predstavuje nákladnú kapacitu jedného štandardného 20-stopého ISO kontajnera: 20 stôp dlhého, 8 stôp širokého a 8 stôp 6 palcov vysokého. TEU sa používa na vyjadrenie:
- Kapacity plavidiel: Najväčšie kontajnerové lode na svete, ako je MSC Irina, môžu prepraviť cez 24 000 TEU. To znamená, že loď pojme ekvivalent 24 000 dvadsaťstopých kontajnerov, hoci v praxi je náklad zmesou 20-stopých, 40-stopých a 45-stopých jednotiek.
- Priepustnosti prístavu: Prístav Šanghaj odbavil v roku 2024 cez 49 miliónov TEU, čo z nej robí najrušnejší kontajnerový prístav na svete.
- Veľkosti flotily: Globálna kontajnerová flotila je odhadovaná na približne 40 miliónov TEU.
Výpočty TEU pre rôzne veľkosti kontajnerov
| Veľkosť kontajnera | Hodnota TEU |
|---|---|
| 10-stopý kontajner | 0,5 TEU |
| 20-stopý kontajner | 1,0 TEU |
| 40-stopý kontajner | 2,0 TEU (alebo 1 FEU) |
| 45-stopý kontajner | 2,25 TEU |
| 53-stopý kontajner | 2,65 TEU (len domáci, nie je ISO) |
Systém TEU zjednodušuje plánovanie kapacity v celom logistickom reťazci. Loď rezervujúca 500 TEU nákladného priestoru môže pojať akúkoľvek kombinaciu veľkostí kontajnerov, ktorá sečte 500 TEU – 500 dvadsaťstopých kontajnerov, 250 štyridsaťstopých kontajnerov alebo akúkoľvek zmes medzi tým.
Čo by ste mali vedieť pred výberom veľkosti kontajnera?
Výber správnych rozmerov prepravného kontajnera nie je jednoducho záležitosťou priradenia dĺžky kontajnera k dĺžke vášho nákladu. Rozhodnutie ovplyvňuje niekoľko praktických hľadísk.
Priradenie veľkosti kontajnera k vášmu nákladu
Voľba medzi 20-stopými a 40-stopými kontajnermi závisí od vzťahu medzi hmotnosťou a objemom:
- Hustý náklad (ťažký vzhľadom na objem): Zvoľte 20-stopý kontajner. Oceľ, kameň, stroje a kvapaliny dosiahnu hmotnostný limit dávno predtým, než sa kontajner zaplní. 20-stopý kontajner ponúka najvyšší pomer užitočného zaťaženia k objemu.
- Objemný náklad (ľahký vzhľadom na objem): Zvoľte 40-stopý alebo 40-stopý high cube kontajner. Nábytok, textil, izolácia a prázdne obaly zaplnia kontajner pred dosiahnutím hmotnostného limitu. 40-stopý kontajner ponúka najnižšie náklady na kubický meter.
- Vysoký náklad: Zvoľte kontajner high cube. Extra stopa vnútornej výšky môže znamenať rozdiel medzi tým, či sa náklad zmestí, alebo nie.
- Neforemný náklad: Zvážte kontajner s otvorenou strechou alebo plošinový kontajner. Tieto špecializované typy umožňujú nakladanie zhora alebo zo strany a umožňujú nákladu presiahnuť štandardnú obálku kontajnera.
Bežné mylné predstavy o rozmeroch kontajnerov
Mylná predstava č. 1: „Všetky 40-stopé kontajnery sú rovnako veľké.“
V skutočnosti sa vnútorné rozmery líšia podľa výrobcu, staršie a stavu. Dva 40-stopé kontajnery od rôznych výrobcov sa môžu líšiť až o pol palca vo vnútornej šírke alebo výške. Pre väčšinu nákladu je to zanedbateľné. Pre presný náklad – ako sú vopred vyrobené modulárne jednotky navrhnuté na montáž do kontajnera – to môže byť kritické.
Mylná predstava č. 2: „Šírka kontajnera je vnútri 8 stôp.“
8-stopá šírka je vonkajší rozmer. Vnútorná šírka je približne 7 stôp 8 palcov. Preto dve štandardné 48-palcové palety nemôžu byť umiestnené vedľa seba v ISO kontajneri – vyžadujú 96 palcov (8 stôp) šírky a vnútrajšok ponúka iba 92 palcov. To je hlavným dôvodom pre vývoj kontajnerov pallet wide.
Mylná predstava č. 3: „53-stopý kontajner je len dlhší ISO kontajner.“
53-stopý kontajner je širší ako ISO kontajnery (8 stôp 6 palcov vs. 8 stôp) a nie je uznávaný normou ISO 668. Je navrhnutý iba pre severoamerickú domácu prepravu a nemôže byť použitý na medzinárodnú námornú prepravu.
Mylná predstava č. 4: „Hmotnostný limit kontajnera je to, koľko nákladu môže prepraviť na ceste.“
MGW na doske CSC je konštrukčným limitom. Cestne legálne užitočné zaťaženie je určené federálnym limitom 80 000 lbs GVW, čo takmer vždy vedie k nižšiemu praktickému užitočnému zaťaženiu, ako je konštrukčný limit kontajnera.
Praktické aplikácie podľa veľkosti kontajnera
| Veľkosť kontajnera | Najlepšie pre |
|---|---|
| 10-stopý | Kompaktné skladovanie, dielenské búdy, pop-up maloobchod, jednolôžkové kancelárie |
| 20-stopý | Ťažký náklad, stroje, hustý tovar, malé domy, kancelárie na stavenisku |
| 20-stopý High Cube | Vysoký hustý náklad, malé dielne s nadzemným skladovaním |
| 40-stopý | Objemový náklad, nábytok, elektronika, štandardné kontajnerové domy |
| 40-stopý High Cube | Ľahký objemový náklad, kontajnerové domy s izoláciou, maloobchodné priestory |
| 45-stopý High Cube | Maximálny objem medzinárodného nákladu, veľké kontajnerové prestavby |
| 53-stopý | Domáca nákladná preprava, maximálny objem pre neoceánsku prepravu |
Často kladené otázky
Aké sú presné vonkajšie rozmery 20-stopého prepravného kontajnera?
Štandardný 20-stopý prepravný kontajner meria 19 stôp 10,5 palca (6 058 mm) na dĺžku, 8 stôp 0 palcov (2 438 mm) na šírku a 8 stôp 6 palcov (2 591 mm) na výšku. Ide o vonkajšie rozmery merané od najvzdialenejších bodov vrátane rohových fitinkov. Vnútorné rozmery sú približne 19 stôp 4 palce (5 898 mm) na dĺžku, 7 stôp 8 palcov (2 350 mm) na šírku a 7 stôp 10 palcov (2 390 mm) na výšku.
Aký široký je prepravný kontajner vnútri?
Vnútorná šírka štandardného ISO prepravného kontajnera je približne 7 stôp 8 palcov (2 350 mm). Vonkajšia šírka je 8 stôp (2 438 mm), ale vlnité oceľové steny na každej strane znižujú použiteľnú vnútornú šírku asi o 4 palce celkom. To znamená, že dve štandardné 48-palcové palety (celkom 96 palcov) nemôžu byť umiestnené vedľa seba v štandardnom ISO kontajneri.
Aký je rozdiel medzi štandardným kontajnerom a kontajnerom high cube?
Kontajner high cube je presne o 1 stopu (305 mm) vyšší ako štandardný kontajner. Štandardné kontajnery majú vonkajšiu výšku 8 stôp 6 palcov (2 591 mm), zatiaľ čo kontajnery high cube majú vonkajšiu výšku 9 stôp 6 palcov (2 896 mm). Vnútorná výška high cube je približne 8 stôp 10 palcov (2 695 mm), v porovnaní so 7 stopami 10 palcami (2 390 mm) u štandardného kontajnera. To pridáva približne 12,7 % viac objemovej kapacity.
Aké sú rozmery 40-stopého kontajnera high cube?
40-stopý kontajner high cube má vonkajšie rozmery 40 stôp 0 palcov (12 192 mm) na dĺžku, 8 stôp 0 palcov (2 438 mm) na šírku a 9 stôp 6 palcov (2 896 mm) na výšku. Vnútorné rozmery sú približne 39 stôp 5 palcov (12 032 mm) na dĺžku, 7 stôp 8 palcov (2 350 mm) na šírku a 8 stôp 10 palcov (2 695 mm) na výšku. Objemová kapacita je približne 76,2 kubických metrov (2 690 kubických stôp). Hmotnosť tary je približne 8 775 lbs (3 970 kg) a kapacita užitočného zaťaženia je približne 58 450 lbs (26 510 kg).
Koľko váži prázdny 20-stopý prepravný kontajner?
Prázdny 20-stopý štandardný suchý kontajner (hmotnosť tary) váži přibližne 5 070 lbs (2 300 kg). Presná hmotnosť sa mierne líši podľa výrobcu a staršie, ale hmotnosť tary je vyrazená na doske CSC pripevnenej na ľavých dverách každého kontajnera. 20-stopý kontajner high cube je mierne ťažší, s hmotnosťou tary približne 5 181 lbs (2 350 kg).
Čo je to TEU v preprave?
TEU znamená „twenty-foot equivalent unit“ a je štandardnou mernou jednotkou pre kontajnerovú kapacitu v prepravnom priemysle. Jeden TEU sa rovná kapacite jedného štandardného 20-stopého ISO kontajnera. 40-stopý kontajner sa rovná 2 TEU (tiež nazývané 1 FEU, čiže forty-foot equivalent unit). TEU sa používa na meranie kapacity plavidiel, priepustnosti prístavov a veľkosti flotily v celom globálnom kontajnerovom prepravnom priemysle.
Aké sú rozmery 53-stopého prepravného kontajnera?
53-stopý domáci intermodálny kontajner meria 53 stôp 0 palcov (16 154 mm) na dĺžku vonkajšiu, 8 stôp 6 palcov (2 591 mm) na šírku vonkajšiu a 9 stôp 6 palcov (2 896 mm) na výšku vonkajšiu. Vnútorné rozmery sú približne 52 stôp 3 palce (15 920 mm) na dĺžku, 8 stôp 2 palce (2 490 mm) na šírku a 8 stôp 10 palcov (2 695 mm) na výšku. Tieto kontajnery sú širšie ako ISO kontajnery a používajú sa výhradne na domácu prepravu v Severnej Amerike.
Aké sú rozmery otvoru dverí prepravného kontajnera?
Otvor dverí štandardného ISO prepravného kontajnera je približne 7 stôp 8 palcov (2 340 mm) široký a 7 stôp 5,5 palca (2 280 mm) vysoký. Výška otvoru dverí je nižšia ako vnútorná výška kvôli konštrukčnému nosníku dverného prekladu, ktorý sa klenie cez hornú časť dverného rámu. Kontajnery high cube majú vyšší otvor dverí približne 8 stôp 5,5 palca (2 585 mm).
Môžu sa rozmery prepravných kontajnerov líšiť medzi výrobcami?
Áno – ISO 668 špecifikuje minimálne a maximálne tolerancie skôr než absolútne pevné rozmery. Dva kontajnery rovnakej menovitej veľkosti od rôznych výrobcov sa môžu líšiť až o pol palca (10–12 mm) vo vnútorných rozmeroch. Výrobcovia, ktorí používajú silnejšiu oceľ pre väčšiu pevnosť, budú mať mierne menšie vnútorné rozmery. Vonkajšie rozmery sú konzistentnejšie, pretože sa musia zmestiť do štandardizovaných cell guides na lodiach a štandardizovaných podvozkov na cestách.
Aká je maximálna hmotnosť, ktorú môže prepravný kontajner prepraviť?
Štandardný 20-stopý alebo 40-stopý suchý kontajner má maximálnu hrubú hmotnosť 67 200 lbs (30 480 kg). Skutočná kapacita užitočného zaťaženia je maximálna hrubá hmotnosť mínus hmotnosť tary prázdneho kontajnera. Pre 20-stopý kontajner je užitočné zaťaženie približne 62 130 lbs (28 180 kg). Pre 40-stopý kontajner je užitočné zaťaženie približne 58 935 lbs (26 730 kg). Limity hmotnosti cestnej prepravy v Spojených štátoch (80 000 lbs GVW) však typicky obmedzujú praktické užitočné zaťaženie na približne 42 500–50 000 lbs pre 20-stopý kontajner a 43 500 lbs pre 40-stopý kontajner.
Ďalšie novinky o kontajneroch...
Znečistenie vnútorných stien námorného kontajnera: Prečo ide o bežný prevádzkový stav a nie dôvod na reklamáciu
Tmavé šmuhy, otery a stopy na vnútorných stenách lodného kontajnera sú úplne bežným prevádzkovým javom. Vznikajú prirodzene pri nakládke a vykládke tovaru manipulačnou technikou a nemajú žiadny vplyv na vodotesnosť ani konštrukčnú pevnosť kontajnera. Zistite, prečo tieto estetické stopy nie sú dôvodom na reklamáciu a ako ich možno v prípade potreby ľahko upraviť
Povinnosť kontroly tesnosti pri predaji mraziaceho kontajnera
Kto zodpovedá za revíziu tesnosti chladiva pri predaji mraziaceho kontajnera? Zistite, aké povinnosti má predajca v okamihu odovzdania a prečo musí dodať PTI protokol s technickým štítkom. Prečítajte si, aké legislatívne úkony a vedenie Evidenčnej knihy F-plynov už prechádzajú výhradne na nového majiteľa.
Nové lodné kontajnery
Pokiaľ práve zvažujete kúpu nového lodného kontajnera, nie ste v tom sami. Zatiaľ čo ešte pred dvadsiatimi rokmi kontajnery slúžili takmer výhradne námornej preprave, dnes si našli cestu do stavebníctva, skladovania, podnikania i bývania. A práve rastúca popularita so sebou nesie aj množstvo otázok: Aký typ vybrať? Koľko to stojí? Podľa čoho spoznať kvalitu? Ako nepadnúť podvodníkom?
Lodný kontajner 6m
Premýšľate o kúpe lodného kontajnera 6m, ale neviete, podľa čoho vyberať? Nie ste sami – tento 20 stopový kontajner je najpredávanejšou veľkosťou na slovenskom trhu a rozdiely medzi jednotlivými typmi, stavmi a cenami môžu byť zásadné. V tomto sprievodcovi nájdete všetko, čo potrebujete vedieť: od presných rozmerov, cez porovnanie kategórií one way, repas a Cargo Worthy, až po aktuálne ceny a rady pre dopravu.