Teljes útmutató a konténer saroköntvény típusokhoz: ISO 1161 besorolások, anyagok és alkalmazások
A saroköntvények az öntött acélból készült, szabványosított tömbök, amelyek egy ISO szállítókonténer mind a nyolc sarkánál helyezkednek el. Ezek a legkritikusabb szerkezeti elemek a globális konténerlogisztikában — minden daruemelés, minden egymásra helyezés, minden alvázrögzítés és minden rögzítőrúd ezeken a precízen megmunkált szerelvényeken keresztül vezeti az erőit. Ez az útmutató minden elismert saroköntvénytípust katalogizál, a pozíció szerinti besorolástól kezdve az anyagváltozatokon át a nem szabványos nemzetközi specifikációkig.
Mik a konténer saroköntvények és miért fontosak?
Minden szabványos ISO szállítókonténer — legyen az egy 20 lábas száraz doboz, amely átszeli a Csendes-óceánt, vagy egy 40 lábas high-cube hűtött egység, amely gyógyszereket szállít Európán keresztül — egy acélváz köré épül, amelynek nyolc sarkát azonos megjelenésű, de gondosan megkülönböztetett blokkok, az úgynevezett saroköntvények (más néven sarokszerelvények, sarokblokkok vagy ISO sarokcsatlakozók) zárják le. Ezek az öntvények nem általános konzolok; milliméteres tűréshatárokkal tervezett, teherhordó szerkezeti csomópontok, amelyeket az ISO 1161 nemzetközi szabvány szabályoz, és olyan osztályozó társaságok tanúsítanak, mint a Lloyd’s Register, a Bureau Veritas, a DNV GL, az ABS és a CCS.
A saroköntvény alapvető feladata meglepően egyszerű: egyetemes csatlakozási felületet biztosítani a konténer és a világ minden kezelőberendezése között. Egy daru függesztőkerete Sanghajban ugyanazokba a felső saroknyílásokba záródik, mint egy reach stacker Rotterdam-ban. Egy csavarzár egy konténerhajón ugyanúgy rögzíti az alsó saroköntvényt, függetlenül attól, hogy a hajó Panamában, Szingapúrban vagy Libériában van bejegyezve. Ez a felcserélhetőség teszi működőképessé a globális konténerflottát — és mindez az ISO 1161:2016 precíz méret- és szilárdsági specifikációin nyugszik.

A szabvány méretei
Világszerte körülbelül 40 millió ISO szállítókonténer van aktív forgalomban. Minden konténer nyolc saroköntvényt hordoz, ami azt jelenti, hogy jelenleg hozzávetőleg 320 millió saroköntvény van szolgálatban szerte a világon. Évente becslések szerint 5–7 millió új saroköntvényt gyártanak az új konténergyártások és a csereigények kielégítésére. Ezen alkatrészek mindegyikének meg kell felelnie ugyanannak a szabványnak, függetlenül attól, hogy Kínában, Indiában vagy Kelet-Európában öntötték.
A saroköntvény-típusok fontossága túlmutat az egyszerű kompatibilitáson. A nem megfelelő öntvénytípus kiválasztása — például alsó öntvény használata felső pozícióban, vagy szabványos ISO öntvény felszerelése egy 8 láb 6 hüvelyk széles amerikai belföldi konténerhez — csavarzár-elakadást, daru függesztőkeret eltérést, szerkezeti túlterhelést, és legrosszabb esetben katasztrofális halom-összeomlást okozhat.
Hogyan osztályozzák a saroköntvény-típusokat pozíció szerint?
A konténer saroköntvény-típusok legfontosabb osztályozása a pozíció szerint történik. Minden ISO 1-es sorozatú teherkonténer pontosan nyolc saroköntvényt használ, amelyek a váz négy felső sarkánál és négy alsó sarkánál helyezkednek el. De ez a nyolc öntvény nem cserélhető fel — minden sarok egy meghatározott típust igényel, és a rossz beszerelése veszélyezteti a konténer kezelési kompatibilitását.
A nyolc sarok elrendezése
Álljon a szállítókonténer bármelyik végénél, szemben az ajtóval vagy az elülső fallal. A négy sarok, amelyet lát — kettő a felső élnél és kettő az alsó élnél — a következő saroköntvény-típusokat tartalmazza:
- Bal felső (TL) — felső sarok a néző szemszögéből bal oldalon
- Jobb felső (TR) — felső sarok a jobb oldalon
- Bal alsó (BL) — alsó sarok a bal oldalon
- Jobb alsó (BR) — alsó sarok a jobb oldalon
A konténer ellentétes vége tükörképes elrendezést mutat. A teljes készlet konténerenként tehát: 2 × TL, 2 × TR, 2 × BL, 2 × BR.
Az alábbiakban a négy pozíció-alapú típus összefoglalása látható:
| Pozíció típusa | Mennyiség konténerenként | Elhelyezkedés | Azonosító jelek |
|---|---|---|---|
| Bal felső (TL) | 2 | Felső sarkok, bal oldal bármelyik véggel szemben | „TL” bélyegzés a rakodónyíláson belül |
| Jobb felső (TR) | 2 | Felső sarkok, jobb oldal bármelyik véggel szemben | „TR” bélyegzés a rakodónyíláson belül |
| Bal alsó (BL) | 2 | Alsó sarkok, bal oldal bármelyik véggel szemben | „BL” bélyegzés a rakodónyíláson belül |
| Jobb alsó (BR) | 2 | Alsó sarkok, jobb oldal bármelyik véggel szemben | „BR” bélyegzés a rakodónyíláson belül |
Hogyan olvassuk az öntvényjelöléseket?
Minden tanúsított ISO 1161 saroköntvény hordozza az acélba öntött vagy bélyegzett azonosító jeleket. A pozíció azonosításához leghasznosabbak a kétbetűs kódok — TL, TR, BL, BR — amelyek általában a fő rakodónyíláson keresztül az öntvény belső üregébe nézve láthatók. Ezek a jelek a gyártás során készülnek és maradandóak. Ha nem biztos abban, hogy melyik öntvényt tartja a kezében, nézzen be a nagy, kör alakú/nyújtott nyíláson a felső (felső öntvény esetén) vagy az alsó (alsó öntvény esetén) felületen, és a belső falon látni fogja a kódot.
További jelölések tartalmazhatják a gyártó azonosító kódját, az öntvény olvadékszámát (anyag nyomon követhetőség céljából), valamint az osztályozó társaság jóváhagyási bélyegzőjét (például „LR” a Lloyd’s Register esetén vagy „BV” a Bureau Veritas esetén). Ezek a jelölések elengedhetetlenek a konténerellenőrzés, javítás és a Nemzetközi Biztonsági Konténer Egyezmény (CSC) szerinti tanúsítás megújítása során.
Miért fontos a tükörszimmetria?
A bal és jobb változatok — TL vs TR, BL vs BR — egymás tükörképei. A furatmintáik, belső geometriájuk és külső kontúrjaik fordítottak. Míg a TL és a TR öntvény szinte azonosnak tűnik egymás mellett tartva, a nyílásaik ellentétes irányba néznek, miután a konténervázba hegesztették őket. Ha egy TL öntvényt TR pozícióba szerelne, az oldalsó nyílások a konténer belseje felé néznének a külső helyett, ami használhatatlanná tenné a sarkot a hídkapcsok, rögzítőrudak vagy a függesztőkeret csatlakoztatásához.
Mi a különbség a felső és az alsó saroköntvények között?
A felső (felső) és az alsó (alsó) saroköntvények közötti megkülönböztetés a legjelentősebb osztályozási különbség az ISO 1161 szabványon belül. Bár mindkettő ugyanazzal a külső befoglaló mérettel rendelkezik — 178 mm × 162 mm × 118 mm — a nyílásaik, belső geometriájuk és funkcionális szerepük jelentősen eltér.
Felső saroköntvények: anatómiája és funkciója
A felső saroköntvények szolgálnak az elsődleges emelési csatlakozási felületként. Amikor egy daru vagy reach stacker felvesz egy konténert, a függesztőkeret a négy felső saroköntvénybe záródik. Minden felső öntvény felső felületén egy nagy nyílás található — jellemzően körülbelül 51 mm átmérőjű, bár a pontos alakja a gyártótól függően kerek vagy enyhén nyújtott lehet — amelybe a csavarzár kúpja vagy a rögzítőcsap illeszkedik.
Az oldalfelületeken a felső öntvénynek két különálló nyílása van:
- Hosszú oldal (a konténer oldalfala felé néz): Egy stadion alakú ovális furat, körülbelül 65 mm × 130 mm, amelyet vízszintes csatlakozószerelvényekhez (hídkapcsok) és rögzítési tartozékokhoz használnak.
- Rövid oldal (a konténer vége, ajtó vagy eleje felé néz): Egy tölcsér alakú (pajzs alakú, más néven kulcslyuk- vagy körte alakú) furat, amelyet a daru függesztőkeretének igazítócsapjaihoz terveztek, és helyet biztosít a függesztőkeret mechanikus karjainak. Ez a pajzs alakú forma a felső saroköntvény meghatározó vizuális jele.
A felső felület nyílása az elsődleges rakodó- és emelőnyílás. Amikor a konténereket egymásra helyezik, a felette lévő konténer csavarzárja vagy rakodókúpja ezen a nyíláson halad keresztül, és beakad a belső zárófelületbe.
Alsó saroköntvények: anatómiája és funkciója
Az alsó saroköntvények alulról fogadják a függeleges rakodóterhelést — az alattuk lévő konténer csavarzárjain vagy egy teherautó/vagoncsatlakozó csapjain ülnek. Az alsó felület tartalmazza a rakodónyílást (megközelítőleg ugyanaz az 51 mm átmérő, mint a felsőnél).
Az oldalfelületeken az alsó öntvények láthatóan eltérnek a felsőktől:
- Hosszú oldal: Egy stadion alakú ovális furat, amely funkcióját tekintve azonos a felső öntvényével — hídkapcsokhoz és vízszintes csatlakozásokhoz használatos.
- Rövid oldal: Szintén egy stadion alakú ovális furat — nem a felső öntvényen található pajzs/tölcsér alak. Ez a leggyorsabb vizuális azonosítás: ha a rövid vég furata ovális/stadion alakú pajzs alak helyett, akkor alsó öntvényről van szó.
Ezenkívül sok alsó saroköntvény kis vízelvezető furatokat tartalmaz, amelyek lehetővé teszik a víz távozását, megakadályozva a belső korróziót és a jég felhalmozódását. Ezek a vízelvezetők hiányoznak a felső öntvényeknél, mivel a víz egyszerűen a felső nyíláson keresztül távozna.
Egymás melletti összehasonlítás
| Jellemző | Felső saroköntvény (TL/TR) | Alsó saroköntvény (BL/BR) |
|---|---|---|
| Rakodónyílás helye | Felső felület | Alsó felület |
| Rövid oldali furat alakja | Pajzs / tölcsér (kulcslyuk) | Ovális / stadion |
| Hosszú oldali furat alakja | Ovális / stadion | Ovális / stadion |
| Vízelvezető furatok | Nincs | Gyakran jelen van |
| Elsődleges funkció | Emelőfelület, halom felső csatlakozás | Halom alsó csatlakozás, alvázrögzítés |
| Jellemző tömeg | ~10,5–11,5 kg | ~10,5–11,5 kg |
| Vizuális azonosító | Pajzs alakú oldalfurat | Csak stadion/ovális oldalfuratok |
A mérnöki ok egyszerű: a daru függesztőkeretei a pajzs alakú furatra támaszkodnak a konténer végén a gyors igazítócsap-illesztéshez. A függesztőkeret leereszkedik, igazítócsapjai megtalálják a tölcsér alakú furatokat a két felső öntvényen az egyik végén, és a csavarzár-mechanizmusok beakadnak a felső nyílásokba. Ez nem működne az alsó öntvények keskenyebb ovális furataival. Fordítva, az alsó öntvényeknek nincs szükségük a pajzs alakra, mert alulról csatlakoznak a csavarzár kúphoz, nem pedig felülről egy függesztőkeret-igazító rendszerhez.
Milyen különböző furatformák vannak a saroköntvényekben és mit csinálnak?
Minden ISO 1161 saroköntvény három nyílással rendelkezik, egy-egy a kifelé néző felületen. Ezek a furatok nem önkényesek — alakjukat, méreteiket és helyzetüket az ISO 1161:2016 szabvány ±1,0 mm és ±1,5 mm tűréshatárokkal határozza meg.
A három nyílástípus
| Nyílás típusa | Alak | Hozzávetőleges méretek | ISO 1161 tűrés | Elsődleges funkció |
|---|---|---|---|---|
| Rakodónyílás (felső/alsó felület) | Kerek vagy enyhén nyújtott | Ø ≈ 51 mm (belső hozzáférés) | ±1,0 mm | Csavarzár csatlakozás, rakodókúp behelyezés, daru emelés |
| Hosszú oldali furat | Ovális / stadion | ~65 mm × 130 mm | ±1,5 mm | Hídkapcsok, vízszintes konténer-összekapcsolás, rögzítőrudak, tartozék rögzítés |
| Rövid oldali furat (végfelület) | Pajzs / tölcsér (csak felső öntvények) vagy Ovális / stadion (alsó öntvények) | ~65 mm × 130 mm (ovális); a pajzs gyártónként változik | ±1,5 mm | Függesztőkeret igazítócsap illesztés (felső), rögzítés és biztosítás (alsó) |
A rakodónyílás: a teherhordó mag
A rakodónyílás az a nyílás, amelyen keresztül minden függőleges erő áthalad. Amikor egy teljesen megrakott 40 lábas konténert — amely akár 30 480 kg (67 200 font) súlyú — felemelnek, a teljes terhelés négy rakodónyíláson keresztül van felfüggesztve. Amikor kilenc konténert egymásra helyeznek egy hajón, a legalsó konténer alsó saroköntvényei a rakodónyílásaikon keresztül közel 500 kN kumulatív nyomóterhelést hordoznak.
A rakodónyílás belső geometriája tartalmaz egy megmunkált ülőfelületet, amelyhez a csavarzár kúpja vagy a rögzítőcsap támaszkodik. Ennek a felületnek síknak és a mérettűrésen belül kell maradnia; az 1–2 mm-t meghaladó kopás egyenetlen terheléselosztást okozhat, és felgyorsíthatja a fáradásos repedést.
Stadion alakú furatok: vízszintes sokoldalúság
A saroköntvények hosszú oldalán található stadion alakú ovális furatok — és az alsó öntvények rövid oldalán — biztosítják a csatlakozási felületet a szomszédos konténerek közötti vízszintes kapcsolatokhoz (hídkapcsok), valamint a konténerek hajókhoz, vonatokhoz és teherautókhoz való rögzítéséhez rögzítőrudak, láncok vagy feszítőrudak segítségével.
A hozzávetőlegesen 65 mm × 130 mm-es nyílás elég nagy ahhoz, hogy számos szabványos szerelvényt befogadjon, beleértve egy Domino kapocs vagy hasonló konténer-rögzítő konzol forgó szorítólemezét. A stadion furat körüli falvastagság kritikus: az eredeti ISO 1161 öntvényeknél ez körülbelül 19 mm (3/4 hüvelyk). Vékonyabb falak nem ISO vagy könnyűszerelvényt jeleznek, amely nem feltétlenül felel meg a terhelési követelményeknek.
Pajzs / tölcsér alakú furatok: a függesztőkeret vezetője
A pajzs alakú furat — amelyet néha tölcsér, kulcslyuk vagy körte alakúnak is neveznek — a felső saroköntvény meghatározó jellemzője. Szélesebb felső része és keskenyebb alsó része tölcsér-geometriát hoz létre, amely a daru függesztőkeretének igazítócsapjait vezeti a gyors rakodási műveletek során. Amikor egy függesztőkeret nagy sebességgel leereszkedik egy konténerre, a kezelőnek nincs ideje milliméteres pontosságra; a pajzs alak befogadja a pozicionálási hiba marginális eltérését, és a csapot a helyes beakadási pozícióba vezeti.
Ez a jellemző csak a felső saroköntvények rövid oldali (végfelületi) nyílásán található. Az alsó öntvények nem hordoznak pajzs alakú furatokat, mert alulról nincs szükség függesztőkeret-igazító csatlakozásra.
Milyen anyagokból készülnek a saroköntvények, és hogyan hasonlíthatók össze?
A konténer saroköntvények túlnyomó többsége világszerte nagy szilárdságú öntött acélból készül. Azonban speciális alkalmazások alternatív anyagokat igényelnek, beleértve a rozsdamentes acélt és az alumíniumot. A saroköntvény-típusok anyagi osztályozásának megértése elengedhetetlen a megfelelő termék kiválasztásához korrozív környezetekhez, szélsőséges hőmérsékletekhez vagy súlyérzékeny alkalmazásokhoz.
Öntött acél: az ipari szabvány
Az öntött acél sarokszerelvények alacsony ötvözetű szén-mangán acélokból készülnek, amelyeket kiváló hegeszthetőségre, nagy szívósságra és megbízható mechanikai teljesítményre terveztek -40 °C és +70 °C közötti hőmérséklet-tartományban. A gyakori minőségek a következők:
- SCW480 (JIS szabvány): Minimális szakítószilárdság 480 MPa; széles körben használják az ázsiai konténergyártásban; kiváló fáradásállóság.
- SCW490 (JIS szabvány): Magasabb szakítószilárdságú változat (minimálisan 490 MPa); javított ütési szívósság nagy igénybevételű és tengeri alkalmazásokhoz.
- ASTM A27 Grade 70-36: Az észak-amerikai megfelelője; a Sea Box, a Chassis King és más amerikai beszállítók specifikálják; minimális szakítószilárdság 485 MPa, minimális folyáshatár 250 MPa.
A saroköntvényekhez használt öntött acél jellemzően nem ötvözött — csak vasat, szenet (0,20–0,30%), mangánt (0,60–1,00%) és szilíciumot (0,30–0,60%) tartalmaz. Ez az összetétel biztosítja a kiváló megmunkálhatóságot, és ami kritikus, a hegeszthetőséget a konténervázhoz. A saroköntvényt soha nem szabad javítási célból hegeszteni, de az eredeti konténer összeszerelés során tisztán kell hegeszteni.
Egyes gyártók Corten acélból (időjárásálló acélból) kínálnak saroköntvényeket, amely stabil, rozsdaszerű patina réteget fejleszt, amely gátolja a további korróziót. Ez ugyanaz az anyag, amelyet a konténer oldalfalakhoz használnak, és meghosszabbított élettartamot biztosít tengeri környezetben festékbevonat nélkül.
Rozsdamentes acél: korrózióspecialista alkalmazások
A rozsdamentes acél saroköntvények — jellemzően 304 (A2) vagy 316 (A4) minőségűek — erősen korrozív környezetben üzemelő konténerekhez vannak specifikálva: vegyi tartálykonténerek, moshatóságot igénylő élelmiszeripari tartálykocsik, sónak kitett tengeri konténerek, valamint olyan gyógyszeripari logisztika, ahol a korrózió melléktermékei szennyezhetik a rakományt.
A rozsdamentes saroköntvények jelentős költségprémiumot hordoznak (jellemzően az öntött acél árának 2–4-szerese) és megközelítőleg ugyanannyit nyomnak, mint acél megfelelőik. Speciális beszállítóktól kaphatók, és kevésbé raktározzák őket, mint a szabványos acél típusokat.
Alumínium: könnyű és specializált
Az alumínium sarokszerelvények egy szűk, de fontos réspiacot szolgálnak ki. Elsősorban a következőkre vannak specifikálva:
- Katonai menedékkonténerek: Ahol a súlycsökkentés kritikus a légi szállíthatóság szempontjából
- Könnyű tartály- és ömlesztettáru-konténerek: Ahol a csökkentett önsúly növeli a hasznos teherbírást
- Speciális célú CTU-k (Cargo Transport Units): Ahol ISO kompatibilitásra van szükség, de a teljes konténerre jellemző terhelések nem szükségesek
Az alumínium saroköntvények nagy szilárdságú extrudált alumíniumötvözetekből, például AL-ZN5-Mg1-ből (szakítószilárdság ~350 MPa, folyáshatár ~290 MPa) vagy a BS 1490 LM25TF szabványnak megfelelő hegeszthető alumínium öntésötvözetekből készülnek. Egy tipikus alumínium felső sarokszerelvény körülbelül 4,5 kg-ot nyom — az acél megfelelő 40%-át (10,5–11,5 kg). Az alumínium öntvényeknek azonban lényegesen alacsonyabbak a terhelési besorolásaik; például a Krisry BLR1069/1070 alumínium szerelvények csak 3 250 kg biztonságos üzemi terhelésre vannak méretezve, szemben az acél ISO 1161 öntvények 86+ kN szakítószilárdságával.
Teljes anyag-összehasonlítás
| Tulajdonság | Öntött acél (SCW480/ASTM A27) | Rozsdamentes acél (304/316) | Alumínium (AL-ZN5-Mg1) |
|---|---|---|---|
| Szakítószilárdság | 480–490 MPa | 515–620 MPa | 290–350 MPa |
| Tömeg egységenként | ~10,5–12,5 kg | ~10,5–12,5 kg | ~4,0–4,5 kg |
| Hegeszthetőség a vázhoz | Kiváló | Jó (speciális elektródák) | Korlátozott (speciális technikák) |
| Korrózióállóság | Mérsékelt (bevonatot igényel; Corten jobb) | Kiváló | Jó (alapvetően ellenálló) |
| Rakodási kapacitás | Akár 9–10 konténerréteg | Akár 9–10 réteg | Korlátozott (SWL ~3 250 kg) |
| Költség az öntött acélhoz képest | 1× (alap) | 2–4× | 1,5–3× |
| Hőmérséklet-tartomány | -40 °C és +70 °C között | -200 °C és +800 °C között | Alacsonyabb hőtűrés |
| Gyakori alkalmazások | Szabványos száraz, hűtő, flat rack, nyitott tetejű | Vegyi tartály, tengeri, élelmiszeripari tartály | Katonai menedékek, könnyű tartály, légi szállítható egységek |
| ISO 1161 megfelelés | Teljes | Teljes | Csak méret szerinti (csökkentett SWL) |
Milyen típusú saroköntvények léteznek a szabványos ISO-n túl?
Míg a 8 láb széles (2 438 mm) konténerekhez való szabványos ISO 1161 saroköntvény uralja a piacot, számos nem szabványos szélességű változat létezik speciális konténerflottákhoz. A három elsődleges kategória az amerikai belföldi (hazai) saroköntvények, az európai széles konténerszerelvények és a könnyű katonai/tengeri típusok.
Amerikai belföldi saroköntvények (8′6″ széles)
Az Egyesült Államok olyan belföldi intermodális konténerekből álló flottát üzemeltet, amelyek 8 láb 6 hüvelyk (2 591 mm) szélesek — hat hüvelykkel szélesebbek, mint az ISO szabványos 8 láb szélesség. Ezek a szélesebb konténerek, jellemzően 45, 48 vagy 53 láb hosszúságban, olyan saroköntvényeket igényelnek, amelyek az ISO szabványos nyílásokat a konténer középvonalához képest a megfelelő helyre pozicionálják, miközben befogadják a szélesebb vázat.
Az amerikai belföldi saroköntvények ugyanazokból az öntött acél minőségekből készülnek, mint a szabványos ISO öntvények, de meghosszabbított testtel, amely eltolja a nyílások helyzetét. Egy reprezentatív példa a Krisry BLR1028 (alsó) és BLR1029 (felső) sorozat, amelyek egyenként körülbelül 15,2–15,3 kg-ot nyomnak — körülbelül 40%-kal nehezebbek a szabványos ISO öntvényeknél a szélesebb geometriához szükséges további anyag miatt. Ezek az öntvények -40 °C-os üzemeltetésre vannak tervezve szabványosan, és alkalmasak száraz áruszállításra, hűtő- és tartályos belföldi konténerekhez.
Az amerikai belföldi öntvények főbb specifikációi:
- Nyílások az ISO 1-es sorozatú konténer pozíciókban és méretekben — vagyis a szabványos csavarzárak és függesztőkeretek teljesen kompatibilisek
- Alkalmas 45 és 48 láb hosszúságú konténerekhez
- Az alsó öntvények jellemzően vízelvezető furatokat tartalmaznak a víz elvezetéséhez
- Osztályozó társaság tanúsításával kapható (Lloyd’s Register, Bureau Veritas)
Európai 2,5 méter széles konténer sarokszerelvények
Az európai raklap-széles konténerek, amelyeket két szabványos Euro raklap (1 200 mm × 800 mm) egymás melletti elhelyezésére terveztek, 2,5 méter vagy 2,55 méter külső szélességű vázra épülnek. Ez olyan sarokszerelvényeket igényel, amelyeknél a nyílások helyzete el van tolva a szabványos 8 láb konfigurációtól, miközben fenntartják az ISO 1161 furatgeometriát és kompatibilitást.
Az olyan gyártók, mint a William Cook Defence Systems és a Krisry International, acél és alumínium változatokban egyaránt gyártanak európai szélességű öntvényeket. A tipikus termékkódok a következők:
- WCI 4125 (acél, 2,5 m szélesség) és WCI 4425 (acél, 2,55 m szélesség) — alsó konténer sarokszerelvények
- WCI 91300 (acél, alsó, magasság 125 mm) és WCI 91400 (acél, felső) — szabványos ISO típus a német/európai piacra
- BLR4035 (alumínium, felső) és BLR4045 (alumínium, alsó) — extrudált alumínium sarokszerelvények 2,5 m széles konténerekhez
Ezek az európai szerelvények fenntartják a kritikus belső nyílásméreteket (98 mm belső szélesség, 113 mm belső hosszúság), hogy a szabványos kezelőberendezések kompatibilisek maradjanak. Csak a külső testgeometria tér el.
Könnyű katonai és tengeri saroköntvények
A katonai logisztikai konténerek és a tengeri konténerek egyedi követelményeket támasztanak: néha légi úton kell szállítani őket (ahol a súly kiemelt fontosságú), ellen kell állniuk a szélsőséges környezeti feltételeknek, és a kereskedelmi ISO specifikációk mellett a védelmi szabványoknak is meg kell felelniük.
Ebben a kategóriában az alumínium saroköntvények dominálnak. Az olyan termékek, mint a Krisry BLR1069 (alsó) és BLR1070 (felső), 3 250 kg (7 150 font) biztonságos üzemi terhelésre vannak tervezve, és méretben megfelelnek az ISO 1161-1984 szabványnak, miközben hegeszthető alumínium öntvényötvözetet (BS 1490 LM25TF) használnak. Ezek az öntvények mindössze 4,0 kg-ot (8,8 font) nyomnak — a szabványos acélöntvény kevesebb mint 40%-át.
Nem szabványos típusok összehasonlítása
| Típus | Szélesség | Anyaglehetőségek | Tömeg (acél) | Tömeg (alumínium) | Elsődleges piac |
|---|---|---|---|---|---|
| Szabványos ISO | 8′0″ (2 438 mm) | Öntött acél, rozsdamentes, alumínium | 10,5–12,5 kg | 4,0–4,5 kg | Globális intermodális |
| Amerikai belföldi | 8′6″ (2 591 mm) | Öntött acél | 15,2–15,3 kg | Nem jellemző | Amerikai belföldi intermodális |
| Európai raklap-széles | 2,5–2,55 m | Öntött acél, alumínium | ~11–13 kg | ~4,5 kg | Európai közút/vasút |
| Katonai/könnyűsúlyú | Jellemzően ISO | Alumínium, öntött acél | N/A | 4,0 kg | Védelem, tengeri, légi szállítás |
| Speciális (tartály/ömlesztett) | Változó | Öntött acél, alumínium | Változó | Változó | Folyékony és száraz ömlesztett szállítás |
Mik a közbenső sarokszerelvények és hol használják őket?
Az egyik legkevésbé dokumentált, de legfontosabb saroköntvény-típus a közbenső szerelvény, amelyet az ISO 1161:2016 a szabványos sarokszerelvények mellett határoz meg. Bár sok logisztikai szakember a teljes karrierje során nem találkozik közbenső szerelvényekkel, bizonyos konténerkonfigurációkban elengedhetetlenek.
Definíció és elhelyezés
Az ISO 1161:2016 a közbenső szerelvényeket teherhordó öntvényekként határozza meg, amelyek a sarokszerelvények között helyezkednek el a konténer alsó oldalsó sínjei mentén. Nem a sarkoknál vannak — innen a „közbenső” elnevezés — de ugyanazt a szabványosított nyílásgeometriát és terhelésátviteli funkciót töltik be, mint a saroköntvények.
A közbenső szerelvényeket jellemzően a következőkre szerelik fel:
- Extra hosszú konténerek (40 láb felett, például 45, 48 és 53 láb hosszúságú egységek): Ezek a konténerek az alsó sínek mentén további emelési és rögzítési pontokat igényelnek, mert a saroköntvények közötti távolság meghaladja a biztonságos terheléselosztási határokat.
- Speciális CTU-k nem szabványos ajtó- vagy rakodási konfigurációkkal: Bizonyos tartálykonténerek és flat rack konténerek közbenső szerelvényeket építenek be, hogy további rögzítési pontokat biztosítsanak bizonyos szállítási módokhoz.
- Nagy teherbírású platformok és bölcső konténerek: Ezek közbenső pontokat igényelhetnek a lúdtalp alagút csatlakozáshoz vagy speciális emelőberendezésekhez.
Hogyan térnek el a közbenső szerelvények a sarokszerelvényektől?
Míg a közbenső szerelvények megosztják az alsó saroköntvények nyílásgeometriáját, több szempontból is különböznek:
| Jellemző | Sarokszerelvény (alsó) | Közbenső szerelvény |
|---|---|---|
| Pozíció | A váz sarkainál (az oldalsó sínek végén) | Az alsó oldalsó sínek mentén a sarkok között |
| Furatkonfiguráció | Három nyílás (két oldalsó, egy alsó) | Jellemzően kettő vagy három nyílás |
| Elsődleges funkció | Rakodás, emelés, rögzítés | További emelés és rögzítés hosszú konténerekhez |
| Terhelési követelmények | Teljes ISO 1161 rakodási és emelési terhelés | Eltérő lehet; az ISO 1161 pozíciónként határozza meg |
| Mennyiség konténerenként | 4 alsó + 4 felső (összesen 8) | Változó (2, 4 vagy több, hosszúságtól függően) |
A közbenső szerelvényeknek meg kell felelniük ugyanazoknak a mérettűréseknek, mint a sarokszerelvényeknek, hogy biztosítsák a kompatibilitást a szabványos csavarzárakkal és kezelőberendezésekkel. Ugyanazon ISO 1161 keretrendszer szerint vannak jelölve és tanúsítva.
Melyek a szabványos ISO 1161 saroköntvény méretek és tűrések?
A méretpontosság a saroköntvények felcserélhetőségének alapja. Az ISO 1161:2016 a külső és belső méreteket milliméterben mért tűrésekkel határozza meg.
Alapvető méretspecifikációk
| Paraméter | Szabványos érték | Tűrés | Mérési pont |
|---|---|---|---|
| Külső hosszúság (L) | 178 mm | ±1,5 mm | Leghosszabb külső felület |
| Külső szélesség (W) | 162 mm | ±1,5 mm | Legrövidebb külső felület |
| Külső magasság (H) | 118 mm | ±1,5 mm | Felső-alsó felület |
| Belső hosszúság (l) | 113 mm | ±1,0 mm | A rakodónyíláson belül |
| Belső szélesség (w) | 98 mm | ±1,0 mm | A rakodónyíláson belül |
| Falvastagság | ~19 mm (3/4″) | Gyártófüggő | A stadion furat széle körül |
| Rakodónyílás átmérő | Ø ≈ 51 mm | ±1,0 mm | Felső/alsó nyílás |
| Oldalsó furat méretek | ~65 × 130 mm (ovális) | ±1,5 mm | Hosszú oldali és rövid oldali stadion furatok |
| Él lekerekítés | R10 sugár | N/A | Külső élek a feszültségkoncentráció csökkentésére |
Miért fontosak a tűrések?
A belső szélesség 2 mm-es tűréshatáron túli eltérése — például ha a belső szélesség 96 mm a megadott 98 mm helyett — a csavarzár elakadását okozhatja a csatlakozási kísérlet során. Ez konténerenként 30 perccel vagy annál is tovább késleltetheti a kirakodást. 2023-ban egy brazil kikötő 40 konténert utasított vissza, miután az ellenőrzés során kiderült, hogy a belső furatok kopása 96 mm-re csökkentette a méreteket; az ebből eredő bírságok és késedelmek körülbelül 280 000 dollárba kerültek.
A felső és alsó öntvényeknek is vannak finom méretbeli eltérései. A felső öntvények nyitott külső furatokkal rendelkeznek a felülről történő csavarzár-hozzáféréshez, míg az alsó öntvények zárt alapú geometriával rendelkeznek, amely szilárd támasztófelületet biztosít a rakodási stabilitáshoz. Az él lekerekítés (jellemzően R10 sugár a külső éleken) nem esztétikai — csökkenti a feszültségkoncentrációt a sarkoknál, ahol a fáradásos repedések a legvalószínűbbek az ismétlődő terhelés hatására.
Tömegspecifikációk
Egy szabványos ISO 1161 saroköntvény öntött acélból körülbelül 11,0–12,5 kg (24–28 font), a gyártótól és a pontos falvastagságtól függően. Egy teljes nyolc öntvényből álló készlet hozzávetőleg 88–100 kg-mal járul hozzá a konténer önsúlyához. Ez a tömeg nem elhanyagolható — egy 20 lábas konténer jellemző 2 300–3 800 kg önsúlyának körülbelül 2,5–4%-át teszi ki.
Hogyan gyártják és tanúsítják a saroköntvényeket?
A saroköntvény-típusok gyártási folyamatának megértése segít megmagyarázni, miért fontos a minőségi tanúsítás. A gyártási folyamat precíziós öntést, hőkezelést, megmunkálást és szigorú ellenőrzést foglal magában.
A gyártási folyamat
Az ISO 1161 saroköntvények szabványos gyártási sorrendje kilenc szakaszon halad keresztül:
- Mintatervezés: A mérnöki rajzok és 3D modellek az ISO 1161 pontos specifikációinak megfelelően készülnek. A szerszámmintákat — fa, gyanta vagy fém — készítik el, amelyekből a homokformák kialakíthatók.
- Forma készítés: A homokformákat a minták felhasználásával készítik elő, magokat építve be a belső üregek és nyílások kialakításához. A modern öntödék kémiailag kötött homokot (no-bake vagy cold-box rendszereket) használnak a méretpontosság érdekében.
- Forma összeszerelés: A magokat a formaüreg belsejében helyezik el, hogy létrehozzák a kész öntvény üreges belsejét és pontosan formázott nyílásait.
- Olvadt acél öntése: A folyékony acélt körülbelül 1 550–1 600 °C-on öntik az összeszerelt formába. Az acélminőséget — jellemzően SCW480, SCW490 vagy ASTM A27 — minden egyes adag kémiai elemzésével ellenőrzik az öntés előtt.
- Hűtés és kirakás: A megszilárdulás után (jellemzően több óra) az öntvényt eltávolítják a homokformából. A felesleges anyagot, beleértve a beömlőrendszert és a tápfejeket, levágják.
- Szemcseszórás: Az öntvény felületét nagy sebességű acélsörét-sugárral tisztítják, eltávolítva a maradék homokot, a reve és a felületi egyenetlenségeket.
- Hőkezelés (normalizálás): Az öntvényeket körülbelül 910 °C-ra melegítik és ezen a hőmérsékleten tartják, majd levegőn hűtik. Ez finomítja a szemcseszerkezetet, enyhíti a belső öntési feszültségeket, és eléri a szilárdság, a hajlékonyság és a szívósság előírt egyensúlyát.
- Megmunkálás: A kritikus felületeket — különösen a rakodónyílás belső ülőfelületeit — megmunkálják, hogy elérjék a szükséges mérettűréseket. A marási és fúrási műveletek a nyílás méreteit a specifikációtól ±0,5 mm-en belülre hozzák.
- Minőségellenőrzés és tanúsítás: Minden gyártási tétel méretellenőrzésen (átmegy/nem megy át mérőeszközökkel, koordináta-mérőgéppel vagy mindkettővel), mechanikai vizsgálatokon (szakító- és ütésvizsgálati próbatestek mintaöntvényekből) és vizuális ellenőrzésen (felületi hibák, például repedések, porozitás, zárványok) megy keresztül.
Tanúsító szervezetek
A nemzetközi konténerszolgálatra szánt saroköntvényeket elismert osztályozó társaságnak vagy ellenőrző hatóságnak kell tanúsítania. A főbb tanúsító szervezetek a következők:
- Lloyd’s Register (LR) — Egyesült Királyság
- Bureau Veritas (BV) — Franciaország
- DNV GL — Norvégia/Németország
- American Bureau of Shipping (ABS) — Egyesült Államok
- China Classification Society (CCS) — Kína
- Registro Italiano Navale (RINA) — Olaszország
A tanúsítás magában foglalja a gyártó létesítmény folyamatos auditálását, az anyagspecifikációk és hőkezelési eljárások jóváhagyását, valamint a méretbeli és mechanikai megfelelőség tételenkénti ellenőrzését. A tanúsított öntvények az osztályozó társaság bélyegzőjét és egy egyedi olvadékszámot hordoznak a teljes nyomon követhetőség érdekében az anyagbizonyítványig visszamenőleg.
Hogyan válassza ki a megfelelő saroköntvény-típust az alkalmazásához?
A megfelelő saroköntvény-típus kiválasztásához az öntvényt a konténer méreteihez, a tervezett üzemeltetési feltételekhez és a szabályozási követelményekhez kell igazítani. A kiválasztási folyamat logikai döntési sorrendet követ.
Kiválasztási döntési sorrend
- Határozza meg a konténer szélességét: Ez egy szabványos 8 láb (2 438 mm) ISO konténer, egy 8′6″ (2 591 mm) amerikai belföldi konténer, vagy egy 2,5/2,55 m európai raklap-széles konténer? Ez határozza meg a szükséges öntvény külső geometriáját.
- Azonosítsa a pozíciót: Felső vagy alsó öntvényeket cserél? Bal vagy jobb? Ellenőrizze a meglévő öntvény belső jelölésével (TL/TR/BL/BR).
- Értékelje az üzemeltetési környezetet: A konténer szabványos száraz áruszállítási körülmények között, korrozív vegyi szolgálatban vagy tengeri/tengeri környezetben fog üzemelni? Ez határozza meg, hogy az öntött acél, a rozsdamentes acél vagy az alumínium megfelelő-e.
- Ellenőrizze a terhelési követelményeket: Szabványos intermodális konténerekhez a teljes ISO 1161 besorolású acélöntvények kötelezőek. Könnyű katonai menedékekhez vagy légi szállítható egységekhez a csökkentett biztonságos üzemi terhelésű alumínium öntvények elfogadhatók lehetnek — de csak akkor, ha a konténer tervezési tanúsítványa ezt lehetővé teszi.
- Ellenőrizze a tanúsítási követelményeket: A konténer a CSC (Safe Containers Egyezmény) hatálya alá tartozik? Ha igen, a csereöntvénynek jóváhagyott osztályozó társaság tanúsítványával kell rendelkeznie. Nem CSC konténerek (egyes belföldi egységek, csak tárolásra szolgáló konténerek) esetén a tanúsítatlan, de méretben megfelelő öntvények elfogadhatók lehetnek — de ez ritka a professzionális logisztikában.
Alkalmazás-öntvénytípus illesztés
| Konténer kategória | Ajánlott öntvénytípus | Anyag | Megjegyzések |
|---|---|---|---|
| Szabványos 20′/40′ száraz | ISO 1161 TL/TR/BL/BR | Öntött acél (SCW480/ASTM A27) | Leggyakoribb konfiguráció |
| High-cube (9′6″) | ISO 1161 TL/TR/BL/BR | Öntött acél | Ugyanaz az öntvény, mint a szabványos magasságnál |
| Hűtő (refrigerált) | ISO 1161 TL/TR/BL/BR | Öntött acél; néha +5 mm külső hosszúság a szigetelés befogadására | Ellenőrizze a gyártó specifikációit |
| Nyitott tetejű | ISO 1161 megerősített felső öntvényekkel | Öntött acél (vastagabb fal, gyakran 30 mm) | A felső öntvények kezelik az oldalemelési feszültséget |
| Flat rack | ISO 1161 TL/TR/BL/BR | Öntött acél | Szabványos pozicionálás |
| Tartálykonténer | ISO 1161; néha alumínium a súlymegtakarítás érdekében | Öntött acél vagy alumínium | Meg kell egyeznie a váz tanúsításával |
| Amerikai belföldi 48′/53′ | Amerikai belföldi BLR1028/1029 típus | Öntött acél | 8′6″ széles; nyílások ISO pozíciókban |
| Európai raklap-széles | WCI típusú európai szerelvények | Öntött acél vagy alumínium | 2,5–2,55 m szélesség |
| Katonai menedék | Könnyű alumínium ISO-kompatibilis | Alumínium ötvözet (BS 1490 LM25TF) | SWL jellemzően 3 250 kg |
| Tengeri konténer | ISO 1161; gyakran rozsdamentes | Öntött acél vagy rozsdamentes (316) | DNV 2.7-1 szabvány alkalmazható |
| Vegyi tartály | ISO 1161; rozsdamentes előnyben | Rozsdamentes acél 316 | Korrózióállóság kritikus |
Javíthatók a saroköntvények, vagy ki kell cserélni őket?
A konténerkarbantartás egyik legszigorúbban betartatott szabálya a saroköntvény-javítás tilalma. Ez a szabály egyetemes minden nagyobb ellenőrzési rendszerben: a Nemzetközi Konténerbérlők Intézete (IICL), a Nemzetközi Konténer Iroda (BIC) és a CSC program egyaránt előírja, hogy a sérült saroköntvényeket ki kell cserélni, soha nem szabad javítani.
Miért tilos a hegesztéses javítás?
A saroköntvények hegesztéses javításának tilalma abszolút, és az okok kohászatiak, nem bürokratikusak:
- Hőhatásövezet-elridegedés: Az öntött acél mechanikai tulajdonságait a gondosan szabályozott ~910 °C-os normalizáló hőkezeléssel éri el. A hegesztőív alkalmazása lokalizált hőhatásövezetet (HAZ) hoz létre, ahol az acél mikroszerkezete megváltozik, és rideg, repedésre hajlamos régió jön létre terhelés alatt. A helyszínen üzemelő konténerváz utólagos hőkezelése nem lehetséges.
- Maradék feszültségek bevezetése: A hegesztés belső feszültségeket visz az öntvénybe. Az üzemeltetési terhelésekkel kombinálva — ciklikus rakodás, dinamikus emelés, szállítás közbeni vibráció — ezek a maradék feszültségek felgyorsítják a fáradásos tönkremenetelt.
- Feszültségkoncentráció a hegesztésnél: A saroköntvényt úgy tervezték, mint homogén egységet, amely egyenletesen osztja el az erőket a geometriáján keresztül. A hegesztési varrat geometriai megszakítást — feszültségkoncentrátort — vezet be pontosan azon a ponton, amely a legnagyobb terhelést hordozza.
- Lehetetlen minőségellenőrzés: Helyszíni körülmények között nincs gyakorlati módja annak ellenőrzésére, hogy a javítóhegesztés megfelel-e az eredeti normalizált öntvény tulajdonságainak. A radiográfiai vagy ultrahangos vizsgálat feltárhatja a hibákat, de nem garantálhatja, hogy a javított öntvény megfelel az ISO 1161 követelményeknek.
Ellenőrzési határok és csereindítók
A saroköntvényeket minden konténer időszakos vizsgálatának részeként ellenőrizni kell. A következő feltételek azonnali cserét írnak elő:
| Állapot | Elfogadható határ | Művelet |
|---|---|---|
| Repedések vagy hasadások | Nincs (zéró tolerancia) | Azonnali csere |
| Furatnagyobbodás (szélesség) | ≤ 66 mm (65 mm névlegesből) | Csere, ha túllépi |
| Furatnagyobbodás (hosszúság) | ≤ 127 mm (~124 mm névlegesből) | Csere, ha túllépi |
| Deformáció az eredeti síktól | ≤ 5 mm | Csere, ha túllépi |
| Hiányzó vagy törött szakaszok | Nincs (zéró tolerancia) | Azonnali csere |
| Csavarzár-beakadást megakadályozó kopás | Nincs (zéró tolerancia) | Azonnali csere |
| Falvastagság csökkenés (korrózió/kopás) | Gyártó specifikációja szerint | Csere, ha a minimum alá csökken |
A csere eljárás
A saroköntvény cseréje szigorúan ellenőrzött folyamat:
- Vágja ki a sérült öntvényt: Plazmavágóval vagy oxigén-üzemanyag fáklyával a sérült öntvényt gondosan elválasztják a konténerváztól — sarokoszlopok, felső és alsó oldalsó sínek, valamint elülső/ajtófelső elem vagy küszöb.
- Készítse elő a hegesztési felületeket: A váz végeit tiszta alapfémig csiszolják és ferdítik a megfelelő hegesztési kötés kialakításához. Az eredeti öntvénynek egyetlen része sem marad a vázon.
- Helyezze be az új öntvényt: A csereöntvényt úgy pozicionálják, hogy az ISO 1161 szerinti 2 mm-en belüli illeszkedést érjenek el. Ideiglenes kötőhegesztések rögzítik a helyén.
- Hegessze a vázhoz — soha ne magát az öntvényt: Jóváhagyott alacsony hidrogéntartalmú elektródákat (E7016 vagy E7018) használnak a vázelemek öntvényhez hegesztéséhez. A hegesztéseknek teljes átolvadást kell elérniük és menteseknek kell lenniük a hibáktól. Döntő fontosságú, hogy a hegesztést csak a vázelem és az öntvénytest közötti kötésre alkalmazzák — magát az öntvényt nem szerkezetileg hegesztik.
- Végső simítás: A hegesztési varratokat megtisztítják, a meglévő konténer felületkezeléshez illeszkedő korróziógátló bevonatot visznek fel, és a méreteket átmegy/nem megy át mérőeszközökkel ellenőrzik a kezelőberendezés kompatibilitásának biztosítása érdekében.
Mit tartogat a jövő a saroköntvény-technológia számára?
Annak ellenére, hogy a saroköntvény egy kiforrott, magasan szabványosított alkatrész, fejlődésnek indult az intelligensebb logisztika, a nagyobb fenntarthatóság és az új gyártási technológiák iránti igényre válaszul.
IoT és RFID integráció
A legjelentősebb közeljövőbeli fejlesztés az RFID-címkék és IoT-érzékelők integrálása a saroköntvényekbe vagy azokra. Mivel a saroköntvények a konténerkezelés egyetemes csatlakozási pontjai, ezek a logikus helyszínek a nyomkövető hardver számára. Kísérleti telepítések közvetlenül a saroköntvényekbe ágyaztak RFID-chipeket az öntési folyamat során, lehetővé téve:
- Automatizált beléptetés/kiléptetés nyomon követés a kikötőkben és depókban manuális kódolvasás nélkül
- Valós idejű konténer helymeghatározás az ellátási láncban
- Állapotfigyelés (ütközés, hőmérséklet, dőlés) az öntvényüregbe szerelt érzékelőkön keresztül
A Hangcheng Parts és más gyártók prémium termékcsaládként kínálnak IoT/RFID-integrált öntvényeket, ahol a nyomkövető hardvert az öntvénytest belsejében védik, így az védett az ütési sérülésektől és az időjárási hatásoktól.
Fejlett anyagok
A fejlett öntött acél formulák kutatása folyamatosan javítja a saroköntvények szilárdság-tömeg arányát. A nagy szilárdságú, alacsony ötvözetű (HSLA) acélok mikroötvöző adalékokkal (nióbium, vanádium, titán) 550 MPa feletti szakítószilárdságot érhetnek el a hegeszthetőség feláldozása nélkül. Ez lehetővé tenné vékonyabb falszakaszokat — csökkentve a tömeget a terhelési kapacitás csökkentése nélkül — bármilyen változtatás az ISO 1161 szabvány felülvizsgálatát igényelné.
A saroköntvények additív gyártása (3D nyomtatás) nem valószínű a közeljövőben a költség- és gyártási volumen korlátok miatt, de a prototípusfejlesztés és speciális, kis volumenű változatok (például múzeumi replika konténerek vagy egyedi építészeti öntvények) gyártása esetén megfontolták.
Fenntarthatóság
A saroköntvények már most is nagymértékben újrahasznosíthatók: az öntött acél hulladék értékes alapanyag az elektromos ívkemencés acélgyártáshoz, és az élettartamuk végét elérő konténeracél újrahasznosítási aránya meghaladja a 90%-ot. A jövőbeli fejlesztések az öntési folyamat szénlábnyomának csökkentésére összpontosíthatnak — megújuló energiával működő elektromos ívkemencés olvasztás, hidrogénalapú hőkezelés, valamint a homokfogyasztás csökkentése a forma-hasznosítás révén.
Gyakran ismételt kérdések
Hány saroköntvény van egy szállítókonténeren?
Egy szabványos ISO szállítókonténer pontosan nyolc saroköntvénnyel rendelkezik: négy a felső sarkoknál (kettő bal felső, kettő jobb felső) és négy az alsó sarkoknál (kettő bal alsó, kettő jobb alsó). Ez a nyolc öntvény alkotja az összes emelési, rakodási és rögzítési művelet elsődleges szerkezeti csatlakozási pontját.
Milyen típusú konténer saroköntvények léteznek?
A konténer saroköntvényeket pozíció szerint (bal felső TL, jobb felső TR, bal alsó BL, jobb alsó BR), anyag szerint (öntött acél, rozsdamentes acél, alumínium), valamint szélességi szabvány szerint (szabványos ISO 8′0″, amerikai belföldi 8′6″, európai 2,5 m/2,55 m) osztályozzák. Ezenkívül a közbenső szerelvények — amelyeket az ISO 1161:2016 határoz meg — nem sarok teherhordó öntvények, amelyeket extra hosszú konténerek alsó oldalsó sínjei mentén szerelnek fel.
Mi a különbség a felső és az alsó saroköntvények között?
A legfontosabb vizuális különbség a rövid oldali furat alakja: a felső öntvények pajzs/tölcsér alakú furattal rendelkeznek a végfelületen a daru függesztőkeretének igazítócsap-illesztéséhez, míg az alsó öntvények stadion/ovális alakú furattal rendelkeznek ugyanazon a felületen. A felső öntvények a rakodónyílást a felső felületen, míg az alsó öntvények az alsó felületen tartalmazzák, és gyakran vízelvezető furatokat is tartalmaznak a víz elvezetéséhez.
Milyen anyagokból készülnek a konténer saroköntvények?
A szabványos anyag a nagy szilárdságú öntött acél (SCW480, SCW490 vagy ASTM A27 Grade 70-36 minőségek). Alternatív anyagok közé tartozik a rozsdamentes acél (304/316) korrozív környezetekhez és az alumínium (AL-ZN5-Mg1 vagy BS 1490 LM25TF) könnyű katonai és légi szállítható alkalmazásokhoz. Corten időjárásálló acél is kapható egyes gyártóktól.
Melyek a szabványos ISO 1161 saroköntvény méretek?
A külső méretek 178 mm × 162 mm × 118 mm (hosszúság × szélesség × magasság). A belső rakodónyílás mérete körülbelül 113 mm × 98 mm. A szabványos tömeg öntvényenként körülbelül 11,0–12,5 kg. Minden méret ±1,0 mm és ±1,5 mm tűréssel rendelkezik, az ISO 1161:2016-ban meghatározottak szerint.
Minden saroköntvény egyforma?
Nem. Míg minden ISO 1161 saroköntvény ugyanazokkal a külső befoglaló méretekkel rendelkezik, különböznek pozíció szerint (TL, TR, BL, BR), felső vs alsó (különböző furatformák), anyag szerint (acél, rozsdamentes, alumínium), valamint szélességi változat szerint (szabványos, amerikai belföldi, európai). A konténer mind a nyolc pozíciójához egy adott öntvénytípus szükséges, és ezek nem cserélhetők fel.
Mennyit nyom egy konténer saroköntvény?
Egy szabványos öntött acél ISO 1161 saroköntvény körülbelül 10,5–12,5 kg (23–28 font). Az alumínium saroköntvények körülbelül 4,0–4,5 kg (9–10 font) nyomnak. A 8′6″ széles konténerekhez való amerikai belföldi saroköntvények nehezebbek, körülbelül 15,2–15,3 kg (33–34 font). Egy teljes nyolc öntvényből álló készlet hozzávetőleg 88–100 kg-mal járul hozzá a konténer önsúlyához.
Milyen furatformák vannak egy saroköntvényben?
Minden saroköntvénynek három nyílása van: a rakodónyílás (kerek/nyújtott, Ø ≈ 51 mm a felső vagy alsó felületen) a csavarzárakhoz, a hosszú oldali stadion furat (ovális, ~65 × 130 mm) a hídkapcsokhoz és vízszintes csatlakozásokhoz, valamint a rövid oldali furat — amely pajzs/tölcsér alakú a felső öntvényeken (a függesztőkeret igazításához) és stadion/ovális alakú az alsó öntvényeken.
Készülhetnek a saroköntvények alumíniumból?
Igen, de az alumínium saroköntvények speciális alkalmazásokra korlátozódnak, mint például katonai menedékkonténerek, könnyű tartálykonténerek és légi szállítható egységek. Körülbelül az acél megfelelő 40%-át nyomják, de lényegesen alacsonyabb terhelési besorolással rendelkeznek — jellemzően 3 250 kg biztonságos üzemi terhelés, szemben az acél ISO 1161 öntvények 86+ kN szakítószilárdságával.
Mire használják a közbenső sarokszerelvényeket?
A közbenső szerelvények, amelyeket az ISO 1161:2016 határoz meg, teherhordó öntvények, amelyeket az extra hosszú konténerek (45 láb, 48 láb, 53 láb) és speciális CTU-k alsó oldalsó sínjei mentén a saroköntvények között szerelnek fel. További emelési és rögzítési pontokat biztosítanak a terhelések biztonságos elosztásához a meghosszabbított fesztávokon, ugyanazt a szabványosított nyílásgeometriát használva, mint a saroköntvények.
Mi az ISO 1161 és miért fontos?
Az ISO 1161 a nemzetközi szabvány, amely meghatározza az 1-es sorozatú teherkonténerek sarok- és közbenső szerelvényeinek méreteit, tűréseit, szilárdsági követelményeit és funkcionális jellemzőit. ISO 1161 nélkül a különböző gyártók által különböző országokban épített konténerek nem lennének kompatibilisek a globális kezelőberendezésekkel — a daruk, függesztőkeretek, csavarzárak, alvázak és rögzítőrendszerek nem illeszkednének univerzálisan, és az egész intermodális konténer rendszer összeomlana.
Javíthatók a saroköntvények?
Nem. A saroköntvények hegesztéses javítása egyetemesen tilos az IICL, BIC és CSC előírások szerint. Az egyetlen megengedett művelet egy sérült saroköntvény esetén a teljes csere egy új, tanúsított öntvényre. A tilalom azért létezik, mert a hegesztés kohászati változásokat vezet be (hőhatásövezet-elridegedés, maradék feszültségek), amelyek katasztrofális tönkremenetelhez vezethetnek terhelés alatt.
Egyéb konténer hírek...
Hűtőtartály tömítettségének ellenőrzési kötelezettsége eladáskor
Ki felel a hűtőkonténer értékesítésekor a hűtőközeg-szivárgás ellenőrzéséért? Ismerje meg az eladó átadáskori kötelezettségeit, valamint azt, hogy miért kell a műszaki adattábla mellé PTI-jegyzőkönyvet is biztosítania. Tájékozódjon arról, mely hatósági előírások és F-gázokkal kapcsolatos nyilvántartási kötelezettségek hárulnak kizárólag az új tulajdonosra.
Új tengeri szállítókonténerek
Ha éppen új konténer vásárlását fontolgatja, nincs ezzel egyedül. Míg alig húsz évvel ezelőtt a konténereket szinte kizárólag tengeri szállításra használták, mára az építőiparban, a raktározásban, az üzleti életben, sőt még a lakhatás terén is elterjedtek. Ez a növekvő népszerűség számos kérdést vet fel: Melyik típust érdemes választani? Mennyibe kerül? Hogyan ismerhető fel a jó minőség? Hogyan kerülhetjük el, hogy csalók áldozatává váljunk?
6m szállítókonténer
6 méteres konténer vásárlását fontolgatja, de bizonytalan, mire érdemes figyelni? Ezzel nincs egyedül: a cseh piacon ez a 20 lábas (kb. 6 méteres) méret a legnépszerűbb, a különböző típusok, állapotok és árak között pedig jelentős eltérések lehetnek. Ebben az útmutatóban minden fontos információt megtalál: a pontos méretektől és a kategóriák összehasonlításától (mint például az „egyszer használt”, a felújított és a „Cargo Worthy” – tengeri szállításra alkalmas – minőség) kezdve egészen az aktuális árakig és a szállítással kapcsolatos tanácsokig.
Építési konténer – kiválasztás, tippek, méretek és árak
Minden építési projekt – legyen szó családi házról, fejlesztésről vagy rekonstrukcióról – az infrastruktúrával kezdődik. Egyetlen építésvezető, mesterember vagy befektető sem nélkülözheti a minőségi építési cellát, akinek helyszíni irodára, munkásöltözőre vagy biztonságos szerszámtárolóra van szüksége. De az eligazodás a kínálatban nem könnyű: lakókonténerek, szanitercellák, tárolómodulok, bérlés, vásárlás, felújított darabok… Ez az útmutató egy helyen választ ad minden lényeges kérdésre.