MULTI TRIP – skibscontainer
MULTI TRIP – skibscontainer (ofte også kaldet brugt skibscontainer) er en standardiseret intermodal transportenhed, som efter fremstillingen er blevet brugt til mere end én sø- eller landrejse. I modsætning til “One‑Trip” (kun én rejse), som sælges næsten ny efter én enkelt tur fra produktionsanlægget, har en Multi‑Trip‑container typisk 8‑15 års intensiv drift i sø-, jernbane‑ og vejlogistik.
Hovedfordele ved Multi‑Trip‑containerne:
- Markant lavere anskaffelsespris (sammenlignet med nye enheder)
- Robust konstruktion og lang levetid takket være brug af COR‑TEN‑stål
- Miljømæssig bæredygtighed – forlængelse af produktets livscyklus
- Universel anvendelse: opbevaring, byggeri, transport, ombygning (kontorer, huse mv.)

Detaljeret forklaring
Livscyklus for en skibscontainer
- Fremstilling
- Foregår typisk i Asien (Kina, Korea)
- Materiale: høj‑modstandsdygtigt COR‑TEN‑stål (se nedenfor)
- Hver container fremstilles efter strenge ISO‑standarder og skal opnå CSC‑certificering (se afsnittet Standarder og certificering)
- Første tur – “One‑Trip”
- Containeren fyldes med varer og sendes til destinationsmarkedet (Europa, USA osv.)
- Efter aflæsning sælges den som næsten ny
- Multi‑Trip‑fase
- Containerne, der forbliver i drift, gennemfører mange ture
- Rutinemæssig læsning/aflæsning, stablet (op til 9 på hinanden), udsat for ekstreme forhold (saltluft, regn, frost, UV‑stråling)
- Almindelig slitage (buler, ridser, overfladerust) forekommer, men den strukturelle integritet bevares normalt
- Efter 8‑15 år fjernes de fra flåden og sælges på sekundærmarkedet
- Anden levetid – sekundær anvendelse
Standarder og certificering
Internationale standarder (ISO)
Skibscontainerne er underlagt et internationalt standardiseringssystem, som sikrer udskiftelighed og sikkerhed i global transport. De mest betydningsfulde standarder:
- ISO 668 – grundlæggende dimensioner og typer af containere
- ISO 830 – terminologi
- ISO 1161 – hjørneelementer (corner castings), afgørende for stabling og håndtering
- ISO 1496‑1 – tekniske krav og test
- ISO 6346 – mærkning og identifikation af containeren
CSC‑certificering (Convention for Safe Containers)
Hver container, der anvendes i international transport, skal have en gyldig CSC‑etiket:
- Angiver maksimal tilladt belastning, produktionsår, producent, unik identifikationsnummer, dato for sidste inspektion
- Sikrer, at containeren er sikker for stabling, håndtering og transport
- For sekundære anvendelser (opbevaring, byggeri) er CSC‑plaketten ikke længere påkrævet, men den er et tegn på høj strukturel integritet
Materiale og konstruktion – COR‑TEN‑stål
Hvad er COR‑TEN‑stål?
- COR‑TEN (“CORrosion resistance”, “TENsile strength”) er en speciel legeret ståltype designet til ekstreme forhold
- Udviklet i USA i 1933 og i dag global standard for skibscontainere
- Hovedlegeringselementer: kobber (Cu), chrom (Cr), nikkel (Ni), fosfor (P), mangan (Mn), silicium (Si)
- Nøgleegenskab: dannelse af en beskyttende patin, der forhindrer dyb korrosion
- Levetid: typisk 15‑25 år selv under hårde betingelser
| Element | Almindeligt stål | COR‑TEN‑stål |
|---|---|---|
| Kobber (Cu) | max 0,25 % | 0,25‑0,55 % |
| Chrom (Cr) | max 0,25 % | 0,40‑1,25 % |
| Nikkel (Ni) | max 0,30 % | 0,20‑0,50 % |
| Fosfor (P) | max 0,04 % | 0,035‑0,15 % |
| Mangan (Mn) | 0,60‑1,50 % | 0,55‑1,35 % |
Fordele ved COR‑TEN‑stål for containere
- Høj modstand mod saltvand og atmosfærisk korrosion (op til 8 × bedre end almindeligt stål)
- Høj trækstyrke – containere kan sikkert stables op til 9 lag
- Selvhelende patin – beskytteringslaget fornyes inden for uger efter mindre skader
- Lavt vedligeholdelsesbehov – ingen regelmæssig maling nødvendig
- Miljøfordel – længere levetid betyder mindre miljøpåvirkning
Konstruktive elementer i Multi‑Trip‑containeren
Hjørneelementer (corner castings)
- 8 massive stålstøbninger – afgørende for løft, håndtering og stabling
- Opfylder ISO 1161‑standarden
Ramme og bølgede vægge
- Rammen består af længsgående bjælker og tværstivere af højstyrkestål
- Væggene er lavet af bølgede COR‑TEN‑plader, hvilket øger stivheden og modstanden mod bøjning
Gulv
- Standard: 28 mm tykt, impregneret marine‑krydsfiner (ofte kombineret med bambus)
- Modstandsdygtigt over for fugt, kemikalier og insekter
- Nyere versioner kan benytte kompositmaterialer
Døre
- Dobbelt‑bladede døre på én (standard) eller begge sider (speciel udgave)
- Låsebare (mulighed for ekstra sikkerhedslåse)
- Gummitætning for at sikre luft‑ og vandtæthed
Andre elementer
- Ventilationsventiler (min. 2‑4 stk.)
- Huller til gaffeltruck‑gafler (obligatorisk for 20′‑containere)
- Mulighed for tilpasninger: indvendig isolering, elektrisk installation, skillevægge, vinduer, døre
Klassificering (grades) af Multi‑Trip‑containerne
Containerne klassificeres efter tilstand, når de fjernes fra transportflåden. Klassificeringen påvirker pris, levetid og anvendelsesmuligheder.
| Grad | Beskrivelse | Egenskaber | Velegnet brug |
|---|---|---|---|
| IICL | Højeste kategori, opfylder strenge krav fra Institute of International Container Lessors (IICL‑5/6) | Minimal buler, fuldstændig vandtæt, perfekt gulv, kræver grundig inspektion | International transport, byggeprojekter, langtidsopbevaring af værdifulde varer |
| Cargo‑Worthy (CW) | Egnet til transport, gyldig CSC‑etiket | Strukturelt sund, tillader mindre reparationer, overfladerust og buler | Videre transport, flytning, opbevaring med højere krav |
| Wind & Watertight (WWT) | Garanti for vandtæthed, men ikke egnet til transport | Flere overfladefejl, buler, reparationer, men døre og gulv er intakte | Opbevaring, havehuse, bygge‑lagre |
| As‑Is | Solgt “som den er”, uden garantier | Tydelige skader, huller, brudte dele, omfattende korrosion | Skrot, opbevaring af uværdige materialer, stålgenbrug |
Tekniske specifikationer og dimensioner
De mest almindelige container‑dimensioner (i henhold til ISO 668):
| Type | Udvendige mål (mm) | Indvendige mål (mm) | Tomvægt (kg) | Maks. last (kg) | Volumen (m³) |
|---|---|---|---|---|---|
| 20′ Standard | 6058 × 2438 × 2591 | 5898 × 2352 × 2393 | 2200‑2450 | 28 000 | 33 |
| 40′ Standard | 12192 × 2438 × 2591 | 12032 × 2352 × 2393 | 3700‑4000 | 30 480 | 67 |
| 40′ High Cube | 12192 × 2438 × 2896 | 12032 × 2352 × 2698 | 3900‑4300 | 30 480 | 76 |
| 10′ HC | 2991 × 2438 × 2896 | 2840 × 2350 × 2698 | 1350 | 10 000 | 15 |
Bemærk: Dimensioner, vægt og last kan variere for brugte enheder afhængigt af producent, alder og udførte reparationer.
Praktisk karakteristik af Multi‑Trip‑containeren
Udseende og æstetik
- Naturlige tegn på slitage: buler, ridser, overfladerust, oprindelige transportvirksomheders logoer
- Reparationer (svejsning, ståltæpper) udføres efter standarder (især for CW og IICL)
- Gulvtilstand er vigtig ved valg til opbevaring af følsomme materialer
Strukturel integritet
- Kritisk for sikker stabling, håndtering og langvarig brug
- Hovedbelastning bæres af hjørneelementerne, rammen og gulvet; væggene bidrager til stivhed
- Lang levetid ved korrekt vedligeholdelse og placering på fast, tørt underlag
Tilpasningsmuligheder og tilbehør
- Isolering (sandwich‑paneler, PUR‑skum)
- Elektrisk installation, belysning, varme/klimaanlæg
- Sikkerhedslåse, kamera‑systemer
- Indvendige indbyggede reoler, skillevægge, sanitære faciliteter
- Grafiske folier og firmabranding
Vedligeholdelse og renovering
- Overfladerust kan fjernes mekanisk og påføres primer‑maling
- Regelmæssig kontrol af dørforsegling, gulvtilstand og ventilationsåbninger
- Reparationer bør følge IICL/CSC‑standarder for at bevare containerens værdi
Sammenligning: Multi‑Trip vs. One‑Trip‑container
| Kriterium | Multi‑Trip‑container | One‑Trip‑container |
|---|---|---|
| Anskaffelsespris | 30‑50 % lavere | Højere |
| Tilstand | Synlig slitage | Næsten ny, minimale fejl |
| Strukturel integritet | CW/IICL – meget god | Maksimal |
| Levetid | 10‑20 år (opbevaring) | 25‑35 år |
| Tilpasningsmuligheder | Mulige (kræver forberedelse) | Ideelle |
| Miljøpåvirkning | Anden livscyklus for produktet | Højere ressourceforbrug |
| Anbefalet anvendelse | Opbevaring, byggeri | Boligmoduler, repræsentation, transport af værdifulde varer |
Købsproces for en Multi‑Trip‑container
- Definér formålet
- Opbevaring: WWT er tilstrækkelig
- Transport/flytning: CW med gyldig CSC‑etiket
- Bygge‑ombygning: Anbefales CW/IICL
- Grundig inspektion (helst personligt)
- Tjek tæthed (døre lukkede, ingen lysindtrængning)
- Gulvtilstand (delaminering, kontaminering)
- Dørfunktion og tætningssystem
- Type og omfang af rust (overflade‑ vs. gennemtrængende)
- Vælg en pålidelig forhandler
- Transparent klassificering, mulighed for fysisk inspektion
- Garanti for vandtæthed (ved WWT) eller strukturel integritet (ved CW/IICL)
- Dokumenterede referencer og erfaring
De mest almindelige anvendelser af Multi‑Trip‑containerne
- Opbevaring (virksomhed, privat, landbrug)
- Byggeri (midlertidige kontorer, værktøjslagre, omklædningsrum)
- Modulære bygninger (feriehytter, caféer, værksteder, garager)
- Landbrug (faciliteter, foderlagre, teknisk udstyr)
- Industri og logistik (midlertidige lagre, transport‑mellemled)
- Teknologiske anvendelser (transformatorstationer, tankstationer, el‑forsyningsenheder)
- Særlige projekter (havehuse, nødly, pop‑up butikker, messestande)
Fordele og begrænsninger ved Multi-Trip Containere
Fordele:
- Robusthed, holdbarhed, lang levetid
- Universel anvendelse
- Lave anskaffelses- og driftsomkostninger
- Nem at modificere
- Miljømæssig bæredygtighed
Begrænsninger:
- Æstetiske defekter (rust, buler, logoer)
- Højere krav til forberedelse ved ombygning til beboelses- eller repræsentative rum
- Begrænset garanti for billigere (som de er) dele