Capacitatea de încărcare a containerelor cu deschidere laterală la stivuire
Ce este capacitatea de încărcare a containerelor cu deschidere laterală la stivuire?
Capacitatea de încărcare a containerelor cu deschidere laterală la stivuire (engleză stacking capacity of open side containers) este un parametru tehnic cheie care determină greutatea brută maximă, pe care un container cu deschidere laterală o poate susține în siguranță pe elementele sale de colț superioare, atunci când sunt așezate alte containere deasupra. Această valoare este esențială pentru siguranța, eficiența logistică și protecția bunurilor, deoarece supraîncărcarea sau stivuirea incorectă poate duce la defect structural, deformare sau chiar la colapsul stivei.
Spre deosebire de containerele de transport standard, containerele cu deschidere laterală au o construcție unică – o parte sau întreaga perete longitudinal este înlocuită cu uși masive, ceea ce influențează semnificativ capacitatea lor de a rezista forțelor verticale. În practică, capacitatea lor de stivuire este aproape întotdeauna mai mică decât cea a containerelor ISO complet închise.
Această valoare este întotdeauna indicată pe eticheta oficială CSC (Container Safety Convention plate)amplasată pe cadrul containerului. Depășirea capacității marcate înseamnă risc de defect structural nu doar al containerului, ci și al mărfii, personalului și echipamentelor din port, de pe navă sau în depozit.
Aspecte cheie ale capacității și stivuirei containerelor cu deschidere laterală
Diferențe structurale open side vs. container standard
Container standard (General Purpose Container)
| Caracteristică | Descriere |
|---|---|
| Construcție | Cadru monocoque închis din oțel. Pereții ondulați, acoperișul și podeaua sunt sudate ferm la cadru, asigurând o rigiditate mare. |
| Transferul forței | Încărcarea este distribuită uniform prin cele patru stâlpi verticali de colț și panourile de armare. |
| Capacitate tipică de stivuire | Până la 192 000 kg (192 t) pe eticheta CSC la forța 1,8 G (dinamică pe navă). |
| Număr maxim de niveluri în stivă | Până la 9 containere (în funcție de construcție și vechime). |
Container cu deschidere laterală (Side Opening Container)
| Caracteristică | Descriere |
|---|---|
| Construcție | Unul (rar ambele) dintre pereții longitudinali este înlocuit cu uși robuste, reducând rigiditatea laterală. Cadrul este consolidat, dar ușile nu pot înlocui complet rezistența panoului sudat. |
| Transferul forței | Încărcarea este încă transmisă prin stâlpii de colț, dar containerul este mai predispus la curbură și răsucire laterală. Balamalele și încuietorile ușilor fac parte din structura portantă. |
| Capacitate tipică de stivuire | 96 000 – 120 000 kg (96–120 t) pe eticheta CSC (în funcție de producător și tip). De obicei, jumătate din valoarea unui container standard. |
| Număr maxim de niveluri în stivă | De obicei 4–5 containere la încărcare completă; se recomandă așezarea în niveluri superioare doar a containerelor goale. |
Tabel: Comparativ capacitate de stivuire (conform etichetelor CSC)
| Tip container | Capacitate tipică maximă de stivuire (1,8 G) | Straturi maxime în stivă (complet încărcate) |
|---|---|---|
| 20′ Standard | 192 000 kg | 9 |
| 40′ Standard | 192 000 kg | 9 |
| 20′ Open Side | 96 000–120 000 kg | 4–5 |
| 40′ Open Side | 96 000–120 000 kg | 4–5 |
Notă: Aceste valori sunt orientative, întotdeauna se aplică informația de pe eticheta CSC a unității specifice.
Factori care influențează capacitatea de stivuire
1. Eticheta CSC (Container Safety Convention Plate)
Eticheta CSC este eticheta oficială de producție și inspecție amplasată pe cadrul containerului – de obicei pe ușa stângă.
Date tipice de pe eticheta CSC:
- Greutatea brută maximă (Maximum Gross Weight): de ex. 30 480 kg (container 20′)
- Greutatea admisă pentru stivuire la 1,8 g (Allowable Stacking Weight for 1.8g): de ex. 192 000 kg (standard), 96 000–120 000 kg (open side)
- Valoarea de test pentru încărcare laterală (Racking Test Load Value): min. 150 kN
2. Distribuția încărcăturii în interiorul containerului
- Încărcătura trebuie să fie distribuită uniform pe întreaga suprafață a podelei.
- Încărcătura punctiformă (ex. mașină grea pe o suprafață mică) poate deteriora podeaua și poate deforma cadrul. Conform ISO 1496/I se recomandă să nu se depășească 4,8 t/m lungime pentru 20′, respectiv 3 t/m pentru 40′.
- Pentru obiecte grele se folosesc suporturi de distribuție (ex. scânduri de lemn) pentru a dispersa presiunea.
- Toate obiectele trebuie fixate ferm cu inele de legare (lashing rings) care să reziste minimum 1 000 kg fiecare.
3. Condiții de stivuire
Stivuire pe uscat:
- Suprafața trebuie să fie plană, consolidată și stabilă (beton, asfalt).
- Neregularitățile cresc riscul de supraîncărcare a colțurilor.
- Condiții de vânt: stivele trebuie protejate prin aranjament blocat sau prin încărcare adecvată.
Stivuire pe navă:
- Forțele dinamice (accelerație până la 1,8 G) sunt simulate în teste și incluse în valorile de pe eticheta CSC.
- Toate containerele trebuie fixate cu twist‑lock‑uri, stratul inferior ancorat la punte cu tije de ancorare.
- Containerele cu deschidere laterală sunt de obicei plasate în niveluri superioare, niciodată în rândul de bază.
4. Starea și întreținerea containerului
- Fiecare container trebuie să treacă printr-o inspecție vizuală înainte de stivuire: coroziune, îndoitură, deformare a colțurilor sau a cadrului.
- Deteriorarea colțurilor verticale sau a balamalelor ușilor interzice utilizarea în niveluri inferioare ale stivei.
- Valabilitatea etichetei CSC trebuie verificată – containerele expirate nu pot fi folosite pentru transport sau stivuire.
Specificații tehnice și norme
Norme ISO
| Normă | Descriere |
|---|---|
| ISO 668 | Dimensiuni și greutăți brute maxime ale containerelor. |
| ISO 1496 | Cerințe de construcție, proceduri de testare, inclusiv teste de stivuire. |
| ISO 6346 | Sistem de codificare și marcaj (deținător, tip, dimensiune). |
Elemente de construcție
- Elemente de colț (Corner Castings): Grefe de oțel în cele opt colțuri, cu găuri pentru manipulare și twist‑lock‑uri.
- Cadru (Frame): Consolidat la containerele cu deschidere laterală, în special în zona balamalelor ușilor și a longitudinalelor superioare/ inferioare.
- Podea: Placaj din lemn stratificat sau oțel, rezistență minimă 5 460 kg pe axă (conform ISO), la podelele din oțel până la 9 200 kg.
Dimensiuni tipice ale containerelor (conform Hapag‑Lloyd)
| Tip | Dimensiuni exterioare (mm) | Dimensiuni interioare (mm) | Greutate brută maximă (kg) | Încărcătură utilă maximă (kg) |
|---|---|---|---|---|
| 20′ Standard | 6 058 × 2 438 × 2 591 | 5 898 × 2 350 × 2 393 | 32 500 | 28 200 – 30 200 |
| 40′ Standard | 12 192 × 2 438 × 2 591 | 12 032 × 2 350 × 2 393 | 32 500 | 26 700 – 28 800 |
| 20′ Open Side | Identic cu standardul, dar lățimea interioară a ușii redusă din cauza cadrului și balamalelor, greutatea proprie cu 200–400 kg mai mare | 28 000 – 29 000 | 24 000 – 26 000 | |
| 40′ Open Side | Identic, greutate proprie cu 400–600 kg mai mare | 24 000 – 26 000 | 20 000 – 22 000 |
Instrucțiuni practice pentru stivuirea în siguranță a containerelor cu deschidere laterală
- Respectați întotdeauna datele de pe eticheta CSC – nu depășiți capacitatea de stivuire admisă.
- Nu plasați containerele cu deschidere laterală în nivelurile inferioare – preferați poziționarea în etajele superioare ale stivei.
- Folosiți twist‑lock‑uri certificate – verificați starea și blocarea corectă.
- Aliniați containerele exact pe elementele de colț – nu trebuie să existe deplasări care să solicite pereții sau ușile.
- În cazul stivuiri mixte (standard/open side/high cube) – se aplică capacitatea cea mai mică din lanț.
- Înainte de fiecare stivuire efectuați o inspecție vizuală – în special la colțuri, cadru al ușii și balamale.
- La stivuirea pe uscat, asigurați calitatea suprafeței – puneți suporturi dacă suprafața este moale sau neuniformă.
- Nu introduceți containerele cu deschidere laterală în ghidurile de celule (cell guides) ale navelor, decât dacă producătorul recomandă explicit.
Termeni asociați și tabele utile
Termeni
| Termen | Semnificație |
|---|---|
| Etichetă CSC | Etichetă oficială de siguranță, care indică capacitatea și certificarea pentru transport și stivuire. |
| Twist‑lock | Încuietoare rotativă pentru fixarea containerelor în stivă. |
| Corner casting | Element de colț pentru manipulare și cuplare. |
| General Purpose | Container de transport standard (GP, dry van). |
| High Cube | Container cu înălțime suplimentară (9’6″), cu capacitate similară standardului. |
| Payload | Încărcătură utilă (greutate maximă a mărfii). |
| Tare weight | Greutatea proprie (container gol). |
| Lashing rings | Inele de legare pentru fixarea încărcăturii. |
Tabel: Prezentare rapidă a recomandărilor de stivuire
| Tip container | Poziție în stivă (recomandată) | Straturi maxime (la încărcare completă) |
|---|---|---|
| Standard 20′/40′ | Orice poziție | 9 |
| Open side 20′/40′ | Niveluri superioare, nu baza | 4–5 |
| High Cube | Vezi standard | 9 |
Alte noutăți despre containere...
Contaminarea pereților interiori ai unui container de transport: De ce aceasta reprezintă o condiție operațională normală și nu un temei pentru o reclamație
Urmele închise la culoare, zgârieturile și semnele de pe pereții interiori ai unui container de transport sunt un fenomen absolut normal în timpul utilizării. Acestea apar în mod firesc în cursul operațiunilor de încărcare și descărcare a mărfurilor, prin folosirea echipamentelor de manipulare, și nu afectează în niciun fel etanșeitatea sau integritatea structurală a containerului. Aflați de ce aceste urme, care țin doar de aspectul estetic, nu constituie un motiv de reclamație și cum pot fi remediate cu ușurință, dacă este necesar.
Obligația de verificare a etanșeității la vânzarea unui container reefer
Cine este responsabil pentru verificarea scurgerilor de agent frigorific în cazul vânzării unui container frigorific? Aflați ce obligații îi revin vânzătorului la momentul predării și de ce trebuie să furnizeze un raport PTI (Pre-Trip Inspection) împreună cu plăcuța cu date tehnice. Aflați care sunt cerințele de reglementare și obligațiile privind evidența gazelor fluorurate (F-gases) care devin responsabilitatea exclusivă a noului proprietar.
Containere maritime noi
Dacă te gândești în prezent să achiziționezi un container de transport nou, nu ești singurul. Deși, în urmă cu doar douăzeci de ani, containerele erau utilizate aproape exclusiv pentru transportul maritim, astăzi ele și-au găsit locul în construcții, depozitare, afaceri și chiar în domeniul locuințelor. Această popularitate în creștere aduce cu sine o serie de întrebări: Ce tip ar trebui să alegi? Cât costă? Cum recunoști calitatea? Cum poți evita să cazi victimă escrocilor?
Container de transport de 6m
Te gândești să cumperi un container maritim de 6 metri, dar nu știi exact la ce să fii atent? Nu ești singurul – acest container de 20 de picioare este cel mai bine vândut model de pe piața din Cehia, iar diferențele dintre diversele tipuri, stări și prețuri pot fi semnificative. În acest ghid vei găsi tot ce trebuie să știi: de la dimensiunile exacte și o comparație a categoriilor (precum „one-way”, recondiționat sau „Cargo Worthy”) până la prețurile actuale și sfaturi privind transportul.