Container maritim 20′

20. 10. 2025

Container maritim 20 (container de 20 de picioare, 20 ft container) este unitatea de bază a transportului global cu containere. Dimensiunile, construcția și capacitatea de încărcare sunt definite de standardul internațional ISO 668, care asigură interschimbabilitatea și utilizarea lor în întreaga lume – pe nave, în porturi, pe căi ferate și în transport rutier.

Importanța sa crucială constă în faptul că formează unitatea de măsură de bază TEU (Twenty‑foot Equivalent Unit), conform căreia sunt măsurate capacitățile de transport ale navelor, terminalelor și comerțului global. Datorită unei construcții robuste (de obicei din Corten steel) și durabilității extreme, poate fi reutilizat în mod repetat în cele mai exigente condiții.


Specificații tehnice precise ale containerului de 20′

Pentru planificarea cu succes a transportului și depozitării este esențial să cunoașteți dimensiunile exacte și parametrii containerului, deoarece chiar și diferențele mici pot provoca complicații la stivuire, manipulare și utilizarea eficientă a spațiului interior.

Tabelul parametrilor de bază

ParametruUnități metrice (uzuale)Unități imperiale
Lungime externă6,058 m (adesea citată ca 6,06)19 ft 10,5 in
Lățime externă2,438 m8 ft 0 in
Înălțime externă2,591 m8 ft 6 in
Lungime internă5,898 – 5,900 m19 ft 4,2 in
Lățime internă2,352 – 2,350 m7 ft 8,6 in
Înălțime internă2,393 – 2,390 m7 ft 10,1 in
Lățime ușă2,340 m7 ft 8 in
Înălțime ușă2,280 m7 ft 5,8 in
Greutate proprie (gol)2 200 – 2 300 kg4 850 – 5 070 lb
Încărcare maximăpână la 28 200 kgpână la 62 170 lb
Greutate brută maximă24 000 – 30 480 kg52 910 – 67 200 lb
Volum intern (capacitate)32,6 – 33,2 m³1 150 – 1 172 ft³
Număr de paleți Euro (1200 × 800 mm)11 buc
Număr de paleți US (40 × 48 in)10 buc

Notă: Dimensiunile și parametrii pot varia ușor în funcție de producător și serie. Pentru proiecte tehnic sensibile este recomandat să solicitați desenul sau certificatul containerului specific.


Limite de greutate și siguranță

Greutate proprie (gol): în medie 2 200 – 2 300 kg. Greutatea proprie include cadrul din oțel, podeaua din lemn și mecanismele de blocare.

Încărcare maximă: în mod tipic 21 700 – 28 200 kg. Limita este stabilită nu doar de rezistența structurală a containerului, ci și de reglementările rutiere și feroviare din țările de transport.

Greutate brută maximă (MGW): standard 24 000 kg pentru tipurile mai vechi, până la 30 480 kg pentru containerele moderne. Depășirea acestei limite poate duce la amenzi mari și riscuri de siguranță în timpul manipulării (înclinare, deteriorare a macaralelor, risc pentru echipaj).


Capacitatea de volum și utilizarea spațiului

  • Volum intern: aprox. 33 m³ (1 172 ft³)
  • Suprafață podea: aprox. 13,8 m²
  • Capacitate de paleți: 11 paleți Euro (1200 × 800 mm) sau 10 paleți US (1016 × 1219 mm, 40 × 48 in).

Volumul practic utilizabil este ușor mai mic din cauza necesității de a lăsa spațiu pentru manipulare, distribuție sigură a încărcăturii și eventuale ambalaje.


TEU: Containerul de 20 de picioare ca unitate globală de măsură

  • TEU (Twenty‑foot Equivalent Unit) este unitatea standard în transportul cu containere. 1 TEU corespunde unui container de 20′.
  • FEU (Forty‑foot Equivalent Unit): 1 FEU = 2 TEU (echivalentul unui container de 40′).
  • Capacitatea navelor: cele mai mari nave transportă peste 23 000 TEU.
  • Porturi: sute de milioane de TEU sunt manipulate anual (de ex., Shanghai peste 47 de milioane TEU pe an).
  • Statistici: toate volumele globale de transport, performanțele porturilor și cifrele de creștere a comerțului sunt exprimate în TEU.

Utilizări tipice și încărcături adecvate

Containerul de 20′ este versatil și, datorită capacității sale de încărcare, este utilizat pe scară largă pentru bunuri grele și dense, unde limita de greutate este atinsă înainte de a se umple volumul.

Exemple de încărcături tipice

  • Piese grele de mașini: motoare, cutii de viteze, echipamente industriale
  • Bobine de metal, produse din oțel
  • Materiale vrac în saci: ciment, cereale, cafea, zahăr
  • Materiale de construcție: plăci, cărămizi, adezivi
  • Expediții de bunuri de consum mici: electronice, încălțăminte, îmbrăcăminte, electrocasnice
  • Mutări și bunuri personale: echipament pentru un apartament de 1–2 camere
  • Transport de bunuri cu valoare mare unde securitatea este esențială

Tipuri și variante ale containerelor de 20′

Standard Dry Van are mai multe variante specializate care permit transportul de încărcături specifice sau neconvenționale:

Tip containerDescriere / utilizareDimensiuni interne / capacitate
Dry Van (DV, GP)Tip de bază pentru mărfuri uscate5,90 × 2,35 × 2,39 m / 33 m³ / 11 paleți
High Cube (HC)Cu 30 cm mai înalt, pentru încărcături voluminoase sau înalteînălțime 2,69 m / până la 37,4 m³
Open Top (OT)Acoperiș deschis cu prelată, încărcare cu macaraînălțime 2,35 m / 32 m³
Flat Rack (FR)Fără pereți laterali sau acoperiș, pentru încărcături supradimensionatesuprafață podea 5,70 × 2,36 m
Reefer (RF)Refrigerat/congelat, cu unitate proprie5,45 × 2,29 × 2,25 m / 28 m³
Tank‑tainerPentru lichide, gaze, pulberiRezervor intern + cadru ISO
Double DoorUși la ambele capete, încărcare/descărcare ușoarăAceeași ca DV
Open Top(descriere)Potrivit pentru mașini grele ce nu pot fi încărcate prin uși, sau pentru piese supradimensionate.
Flat Rack(descriere)Ideal pentru transportul de nave, echipamente militare, țevi, mașini mari.
Reefer(descriere)Menține temperatură constantă – carne refrigerată, lactate, produse farmaceutice.

Construcție și materiale

  • Material: În mare parte Corten steel – oțel rezistent la coroziune, cu strat de oxid auto‑reparativ, durată de viață la mare 10‑15 ani (de multe ori decenii pe uscat).
  • Cadru: Profile de oțel sudate, pereți ondulați pentru rigiditate suplimentară.
  • Podea: PAL stratificat (28 mm), impregnat împotriva mucegaiului și dăunătorilor, capacitate de încărcare până la 2 000 kg/, cu inele de legare.
  • Colțuri de fixare: Opt colțuri standardizate întărite pentru manipularea cu macarale, stivuire (până la nouă containere în înălțime) și fixare cu twist‑lock.
  • Uși: Duble, robuste, cu patru bare de blocare și garnituri masive pentru etanșeitate (WWT – rezistență la vânt și apă).
  • Straturi protectoare: Primer anti‑coroziune, strat de vopsea, adesea cu marcaje de identificare ale proprietarului.

Comparatie 20′ vs 40′

ParametruContainer 20Container 40
Lungime externă6,06 m12,19 m
Volum intern33 m³67 m³
Încărcare maximă21 700 – 28 200 kgpână la 26 700 kg
Număr maxim de paleți Euro1125
Cost transport (absolut)mai micmai mare
Cost pe m³mai maremai mic
Încărcătură idealăgrea, densăușoară, volumetrică

Regulă: Pentru bunuri grele containerul de 20′ este mai eficient (limita de greutate se atinge mai repede). Pentru bunuri voluminoase și ușoare, containerul de 40′ oferă un cost mai mic pe metru cub.


Container maritim 20′ în transportul internațional (FCL/LCL)

  • FCL (Full Container Load): Închiriați întregul container – ideal pentru expediții mari, securitate sporită și viteză.
  • LCL (Less than Container Load): Împărțiți un container cu alții, plătiți pe volum/greutate, potrivit pentru expediții mici.
  • Transport intermodal: Fără manipulare a mărfii pe parcursul călătoriei (navă, tren, camion), reducând semnificativ riscul de avarii și costurile.

Utilizări alternative după sfârșitul vieții utile

După 10‑15 ani de serviciu maritim, containerele sunt adesea reutilizate:

  • Containere de depozitare: Depozite mobile pe șantiere, în companii, pentru stocuri sezoniere.
  • Arhitectură din containere: Locuințe modulare, birouri, magazine, cafenele, școli, structuri pentru festivaluri.
  • Ateliere, facilități tehnice: Ateliere mobile, stații de generare, stații de combustibil, săli de servere.

Fapte și tendințe

  • Reciclare: Tot mai multe containere sunt reciclate pentru construcții, proiecte ecologice, acoperișuri verzi.
  • Siguranță: Containerele moderne sunt echipate cu GPS și senzori IoT pentru monitorizarea locației, temperaturii, umidității.
  • Standarde: ISO 668 (dimensiuni), ISO 6346 (marcaj), CSC (certificare de siguranță).

Termeni asociați

  • TEU, FEU: Unități de măsură a capacității
  • ISO 668: Standard pentru dimensiuni și clasificare
  • Corten steel: Oțel rezistent la intemperii
  • Transport intermodal: Combinație de moduri de transport fără manipularea mărfii
  • FCL/LCL: Tipuri de expediții în funcție de ocuparea containerului
  • High Cube, Dry Van, Open Top, Flat Rack, Reefer: Tipuri de containere


Alte noutăți despre containere...

Controlul umidității în containere

28. 4. 2026

Taxa de Detenție și Semnificația Sa

27. 4. 2026

Demurrage-ul, cunoscut în limba engleză sub numele de „demurrage” sau „detention fee”, este unul dintre cele mai importante și frecvent discutate elemente în transportul maritim și containerizat. Este o taxă care trebuie plătită de persoana responsabilă de returnarea unui container maritim închiriat dacă acesta nu este returnat la ora convenită. Această taxă este calculată pentru fiecare zi de întârziere și are scopul de a motiva toți participanții la lanțul logistic să returneze containerele la locația inițială sau la locația de returnare desemnată la timp.

Ce este Demurrage în transportul maritim de containere?

26. 4. 2026

Demurrage-ul este o taxă de penalizare percepută de porturi, companii maritime sau operatori de terminale portuare atunci când un container maritim încărcat rămâne într-un port sau terminal portuar mai mult decât timpul liber permis în contractul de transport sau în conosament.

Certificatul CSC pentru un Container Maritim Convertit

25. 4. 2026

Certificatul CSC (Convenția pentru Siguranța Containerelor) este unul dintre cele mai importante documente din transportul internațional de containere. Înființat de Organizația Maritimă Internațională (OMI) în 1972, CSC este un acord internațional obligatoriu care stabilește standarde uniforme de siguranță pentru containerele maritime utilizate în comerțul global.