Hogyan válasszuk ki a megfelelő szállítókonténer típust az igényeinknek megfelelően?

19. 4. 2026

Mi az a szállítókonténer, és miért fontos a megfelelő típus kiválasztása?

A szállítókonténer egy szabványosított fémegység, amelyet áruk szállítására terveztek különböző szállítási módok között – tengeri, vasúti, közúti és belvízi – anélkül, hogy az egyes szállítmányok között ki kellene csomagolni és újra becsomagolni az árut. Ez az intermodális képesség alapvetően átalakította a globális logisztikát azóta, hogy a konténereket az 1950-es és 1960-as években szabványosították.

A megfelelő szállítókonténer típus kiválasztásának fontosságát nem lehet eléggé hangsúlyozni. A helytelen választás késedelmes szállításhoz, váratlan költségekhez, árukárhoz vagy a szállítási tér nem hatékony kihasználásához vezethet. Minden konténertípus meghatározott célokat szolgál, és különböző műszaki specifikációkkal rendelkezik, amelyek közvetlenül befolyásolják az áruk szállításának biztonságát és gazdaságosságát. Ezen különbségek megértése a hatékony konténerválasztás alapja.

A szállítókonténereket egy speciális acélötvözetből, COR-TEN-ből gyártják, amelyet kifejezetten kivételes tartósság és korrózióállóság biztosítására fejlesztettek ki. Ez az anyag biztosítja, hogy a konténerek ellenálljanak a zord tengeri körülményeknek, a durva kezelésnek és az évtizedes használatnak anélkül, hogy költséges karbantartásra lenne szükség. A szállítókonténer méretek szabványosítása, amelyet a nemzetközi ISO szabványok (különösen az ISO 668, az ISO 1496 és az ISO 1161) szabályoznak, biztosítja, hogy a konténerek zökkenőmentesen rakhatók, csatlakoztathatók és szállíthatók legyenek világszerte.

Mik a szállítókonténerek szabványos méretei?

Hogyan mérik és osztályozzák a szállítókonténereket méret szerint?

A szállítókonténerek szabványos mértékegysége a TEU (Twenty-foot Equivalent Unit – húszlábas egyenértékű egység). Egy 20 láb hosszú konténer egy TEU-t képvisel, míg egy 40 láb hosszú konténer két TEU-t (vagy egy FEU-t – Forty-foot Equivalent Unit). Ezt a rendszert világszerte használják tervezési, árazási és logisztikai számításokhoz.

A két leggyakoribb szállítókonténer méret 20 láb (kb. 6,1 méter) és 40 láb (kb. 12,2 méter) hosszúságú. Mindkét szabványos méret azonos szélességgel rendelkezik: 8 láb (2,44 méter), és a szabványos konténerek magassága 8 láb 6 hüvelyk (2,59 méter). A belső méretek azonban kissé eltérnek a külső méretektől az acélfalak vastagsága és a saroköntvények miatt.

Kevésbé elterjedt, de még elérhető a 10 lábas, 45 lábas és 53 lábas konténer, amelyek speciális logisztikai igényeket szolgálnak ki. A 10 lábas konténert néha kisebb szállítmányokhoz vagy helyszűke esetén használják, míg a 45 lábas és 53 lábas konténereket meghatározott nagy volumenű alkalmazásokhoz.

Mik a szabványos konténerek külső és belső méretei?

Konténer típusaKülső hossz (mm)Külső szélesség (mm)Külső magasság (mm)Belső hossz (mm)Belső szélesség (mm)Belső magasság (mm)Kapacitás (m³)
20′ Standard (DV)6 0582 4382 5915 867–5 8982 330–2 3622 350–2 393~33
40′ Standard (DV)12 1922 4382 59111 980–12 0322 3302 320–2 393~67
20′ High Cube (HC)6 0582 4382 8965 8982 287–2 3622 698~36
40′ High Cube (HC)12 1922 4382 89612 0322 3302 690–2 698~70

Ezek a méretek az ISO 6346 és az ISO 1161 szerint szabványosítottak, amelyek meghatározzák a saroköntvényeket, a szerkezeti követelményeket és az azonosítókódokat. Fontos megjegyezni, hogy kisebb eltérések előfordulhatnak a gyártók között (általában kevesebb mint 1 centiméter), mivel az ISO szabványok minimális és maximális tűréseket határoznak meg, nem pedig rögzített méreteket.

Mit jelentenek a konténer specifikációk, mint például a tára tömeg és a maximális terhelés?

Tára tömeg (üres tömeg) az üres konténer saját tömegét jelenti. Egy 20 lábas szabványos konténer üres tömege 2 200–2 500 kg között van, míg egy 40 lábas szabványos konténer 3 900–4 000 kg-ot nyom. A High Cube konténerek kissé nehezebbek (4 100 kg egy 40′ HC esetén) a megnövelt magasságuk miatt.

Maximális terhelés (nettó rakománytömeg) az a maximális tömeg, amelyet biztonságosan szállítani lehet a konténerben. Például egy 20 lábas szabványos konténer kb. 21 800–28 000 kg rakományt tud szállítani, míg egy 40 lábas szabványos konténer kb. 26 000 kg-ot.

Maximális bruttó tömeg (MGW) a teljesen megrakott konténer teljes tömege – az üres tömeg és a maximális rakománytömeg összege. Ez a specifikáció kritikus fontosságú a közúti szállítási előírásoknak való megfelelés és a kikötői kezelőberendezések korlátai szempontjából.

Ajtómagasság általában kissé alacsonyabb, mint a konténer belső magassága (szabványos konténereknél általában kb. 2,34 méter), az ajtók tetején lévő megerősítő acélrúd miatt, amely biztosítja a szerkezeti integritást.

Mik a szállítókonténerek fő típusai?

Mi az a szárazáru-konténer, és mikor érdemes használni?

A szárazáru-konténerek (más néven általános célú vagy GP konténerek) a világ leggyakoribb és legszélesebb körben használt szállítókonténer típusai. Világszerte körülbelül 17 millió szállítókonténer létezik, és ezek túlnyomó többsége szárazáru-konténer. Ezek teljesen zárt acéldobozok, szilárd tetővel és dupla nyitóajtóval az egyik végükön, amelyeket általános rakományhoz terveztek, amely nem igényel hőmérséklet-szabályozást vagy különleges kezelést.

A szárazáru-konténerek ideálisak szilárd áruk szállítására, mint például dobozok, raklapok, hordók, zsákok, gépalkatrészek, textíliák, elektronika és fogyasztási cikkek. A konténer teljesen időjárásálló, és megvédi a rakományt a nedvességtől, a sós víztől és a környezeti szennyeződéstől. A belső tér általában fa rétegelt lemez padlóval van ellátva (3,5–4,5 centiméter vastag), amely egyenletesen elosztva viseli a nehéz terheket az egész felületen.

A szárazáru-konténerek szellőzése passzív, kis nyílásokon (általában 1–2 milliméter) keresztül valósul meg, amelyek az oldalfalak teteje közelében helyezkednek el. Ez minimális légcirkulációt tesz lehetővé a kondenzáció kialakulásának megakadályozása érdekében anélkül, hogy veszélyeztetné az időjárásállóságot. Nedvességérzékeny rakomány esetén szárítószereket (nedvességelnyelő csomagokat) lehet elhelyezni a konténerben a tartalom további védelme érdekében.

Mi az a High Cube konténer, és mik az előnyei?

A High Cube (HC) konténerek körülbelül egy lábbal (30,5 centiméterrel) magasabbak a szabványos konténereknél, 9 láb 6 hüvelyk (2,896 méter) magasságot érnek el a 8 láb 6 hüvelyk helyett. Ez a plusz magasság kb. 10–15%-kal növeli a felhasználható térfogatot, így ideális a könnyű, terjedelmes rakományhoz, amely jelentős helyet foglal el, de nem sokat nyom.

A High Cube konténerek 20 lábas és 40 lábas hosszban is elérhetők, bár a 40 lábas HC konténerek sokkal elterjedtebbek. Egy 40 lábas HC konténer belső kapacitása kb. 70 köbméter, szemben a szabványos 40 lábas konténer 67 köbméterével. Ez a látszólag kis különbség jelentős költségmegtakarítást eredményezhet könnyű áruk nagy mennyiségű szállításakor.

A High Cube konténerek előnyei:

  • Megnövelt térfogati kapacitás terjedelmes, könnyű rakományhoz
  • Jobb helykihasználás konténerhajókon és raktárakban
  • Javított hatékonyság romlandó áruk és szellőzést igénylő tételek esetén
  • Költséghatékonyság alacsony sűrűségű szállítmányoknál, ahol a térfogat a korlátozó tényező, nem a tömeg

Mi az a nyitott tetejű konténer, és milyen rakományhoz alkalmas?

A nyitott tetejű (Open Top) konténereknek nincs szilárd tetejük; ehelyett egy eltávolítható ponyvatakaróval (vízálló vászon) vannak lefedve, amelyet kötelekkel rögzítenek. Ez a kialakítás lehetővé teszi a rakomány felülről darukkal történő berakodását, így ideális nehéz, szabálytalan alakú vagy túlméretes tételekhez, amelyek nem férnek be a szabványos konténerajtókon.

A nyitott tetejű konténerek általános felhasználási területei:

  • Nehéz gépek és berendezések, amelyek meghaladják a szabványos konténerek magasságát
  • Ömlesztett rakomány, például gabona, ásványok vagy kavics, amelyet felülről lehet beönteni
  • Túlméretes tételek, például járműalkatrészek, ipari berendezések vagy előregyártott szerkezetek
  • Szállítás közben szellőzést igénylő rakomány, például friss gyümölcs vagy bizonyos vegyszerek

A ponyvatakaró időjárás elleni védelmet nyújt, bár nem olyan robusztus, mint a szilárd tető. A belső tér megerősített gyűrűket tartalmaz a rögzítéshez, és saroköntvényeket a rakomány hevederekkel és láncokkal való rögzítéséhez. Az ajtómagasság általában 2,34 méter, de a nyitott tető lehetővé teszi, hogy a rakomány ezen magasság fölé nyúljon, így megfelelő rögzítés esetén kb. 2,7 méter magas tételekhez is alkalmas.

Mik azok a Flat Rack konténerek és speciális alkalmazásaik?

A Flat Rack konténerek minimális oldalfalakkal és összecsukható végkeretekkel rendelkező platformok. A legfontosabb jellemzőjük, hogy az oldalfalak befelé hajthatók, teljesen sík felületet hozva létre, amely lehetővé teszi a túlméretes, nehéz vagy szokatlan alakú rakomány egyszerű berakodását targoncával vagy darukkal.

A Flat Rack konténerek különösen értékesek a következők szállításához:

  • Járművek és autóipari alkatrészek (személyautók, tehergépkocsik, nehézgépek)
  • Építőipari berendezések (buldózerek, kotrógépek, daruk)
  • Nagy ipari tételek (kazánok, turbinák, szerkezeti acél)
  • Hajók és tengeri berendezések
  • Előregyártott épületszerkezetek

A Flat Rack konténerek egyik egyedi előnye az üres állapotban való rakhatóságuk. Amikor az oldalfalak össze vannak hajtva, öt üres Flat Rack egy szabványos konténer magasságára rakható, ami jelentősen csökkenti az üres visszaszállítás költségét. Ez a hatékonyság gazdaságos az ismétlődő túlméretes tételszállítások nagy volumenével rendelkező iparágak számára.

Konténer típusaIdeális rakományFőbb jellemzőTipikus hossz
SzárazáruÁltalános rakomány, dobozok, raklapokTeljesen zárt, időjárásálló20′, 40′
High CubeTerjedelmes, könnyű árukExtra magasság (9’6″) a térfogathoz20′, 40′
Nyitott tetejűNehéz, túlméretes tételekEltávolítható ponyvatakaró20′, 40′
Flat RackGépek, járművek, szerkezetekÖsszecsukható oldalfalak20′, 40′
HűtöttRomlandó, hőmérséklet-érzékeny árukHűtőegység20′, 40′

Mik azok a hűtött konténerek, és hogyan tartják fenn a hőmérséklet-szabályozást?

A hűtött konténerek (Reefer konténerek) speciális konténerek, amelyek egy külső hűtőegységgel vannak felszerelve, amely pontos, szabályozott hőmérsékletet tart fenn a konténer belsejében. A hűtőrendszert tengeri szállítás során a hajó elektromos rendszeréhez való csatlakozással, vagy kikötőkben és terminálokban generátorokon/csatlakoztatható egységeken keresztül táplálják.

A hűtött konténerek kb. -40°C és +30°C közötti hőmérsékletet tudnak fenntartani, így alkalmasak:

  • Romlandó árukhoz (gyümölcs, zöldség, hús, hal, tejtermékek)
  • Gyógyszerekhez és orvosi kellékekhez, amelyek hőmérséklet-stabilitást igényelnek
  • Virágokhoz és növényekhez, amelyek érzékenyek a hőmérséklet-ingadozásokra
  • Speciális vegyszerekhez, amelyek magasabb hőmérsékleten lebomlanak
  • Fagyasztott árukhoz, amelyek következetes fagypont alatti hőmérsékletet igényelnek

A hűtött konténerek belső kialakítása tartalmaz egy keringtetési rendszert, amely egyenletesen osztja el a hideg levegőt a konténerben a melegebb pontok megelőzése érdekében. A falak erősen szigeteltek a hőmérséklet-ingadozások minimalizálása érdekében. Az egyik kompromisszum az, hogy a hűtött konténerek kb. 2 lábbal (60 centiméterrel) kevesebb szállítási teret áldoznak fel a hűtőberendezés elhelyezéséhez, ami csökkenti kapacitásukat az egyenértékű szárazáru-konténerekhez képest.

A hűtött szállítás költsége jelentősen magasabb, mint a szárazáru-konténer szállítás, a kiegészítő berendezések, az energiafogyasztás és a karbantartási követelmények miatt. Hőmérséklet-érzékeny áruk esetén azonban a rakomány integritásának védelme messze felülmúlja a többletköltséget.

Mik a többi speciális konténertípus?

A tartálykonténerek szabványos ISO keretbe szerelt hengeres tartályok. Folyadékok, gázok és poros anyagok szállítására tervezték őket. A tartálykonténerek kapacitása általában 20 000–24 000 liter, és csak a kapacitás 80–95%-áig szabad feltölteni őket, hogy lehetővé tegyék a tartalom hőtágulását és megakadályozzák a szállítás közbeni kiömlést.

A kétajtós konténerek (DD) elöl és hátul is rendelkeznek ajtóval, lehetővé téve a rakomány gyorsabb be- és kirakodását, és hozzáférést biztosítanak a konténer hátuljában tárolt tételekhez anélkül, hogy mindent el kellene távolítani az elejéről. Ez különösen hasznos a gyakori hozzáférési igényekkel rendelkező logisztikai műveleteknél.

A Pallet Wide (PW) konténerek kissé szélesebbek a szabványos konténereknél (általában 100–150 milliméterrel), jobban alkalmazkodva az európai raklap méretekhez, és kb. 5–10%-kal növelve a rakománykapacitást a szabványos konténerekhez képest.

Az alagút konténerek mindkét végükön rendelkeznek ajtóval, és belülről fémválaszfallal oszthatók két különálló 10 lábas rakományterré. Ez a rugalmasság értékes vegyes szállítmányok esetén, vagy amikor különböző típusú rakományokat kell elkülöníteni.

Hogyan válasszuk ki a megfelelő konténertípust az egyedi igényeinknek megfelelően?

Milyen tényezőket kell figyelembe venni a konténer kiválasztásakor?

A megfelelő konténer kiválasztásához több tényező értékelése szükséges:

1. Rakomány jellemzői:

  • Tömegsűrűség – A rakomány nehéz és kompakt, vagy könnyű és terjedelmes?
  • Méretek – Belefér a rakomány a szabványos konténerméretekbe?
  • Hőmérséklet-érzékenység – Igényel-e a rakomány klímaszabályozást?
  • Nedvességérzékenység – Szükséges-e a rakomány védelme a páratartalomtól és a kondenzációtól?
  • Veszélyes tulajdonságok – Vannak-e szabályozási korlátozások a konténertípusokra vonatkozóan?

2. Működési követelmények:

  • Be- és kirakodási módszer – Be lehet-e rakodni a rakományt szabványos ajtókon keresztül, vagy felülről kell berakodni?
  • Kezelőberendezések – Milyen berendezések állnak rendelkezésre az indulási és érkezési helyen?
  • Rakhatósági követelmények – Rakják-e a konténert szállítás vagy tárolás közben?
  • Szállítási mód – Hajóval, vonattal, tehergépkocsival vagy több módon szállítják a konténert?

3. Költségszempontok:

  • Konténer bérlése vs. vásárlása – Mik a tulajdonlás teljes költségei a tervezett használati időszak alatt?
  • Új vs. használt konténerek – Az új konténerek magasabb árúak, de jobb állapotot és hosszabb élettartamot kínálnak.
  • Egyirányú vs. kétirányú – Az egyirányú szállítmányok (a konténer csak egyszer való használata) gazdaságosak az egyes útvonalakon.
  • Felár a speciális konténerekért – A hűtött és más speciális konténerek jelentősen többe kerülnek, mint a szabványos szárazáru-konténerek.

4. Megfelelőség és szabványok:

  • ISO tanúsítás – Győződjön meg arról, hogy a konténer megfelel az ISO 668 és ISO 1496 szabványoknak a nemzetközi szállításhoz.
  • CSC tanúsítás – A konténereknek érvényes CSC (Convention for Safe Containers – Biztonságos Konténerek Egyezménye) címkével kell rendelkezniük, amely megerősíti, hogy megvizsgálták és tanúsították őket tengeri szállításhoz.
  • Szabályozási követelmények – Különböző országoknak és iparágaknak meghatározott konténerszabványaik vannak.

Hogyan hasonlíthatók össze az új és a használt konténerek?

Új konténerek:

  • Kiváló állapot, kopás, korrózió vagy sérülés nélkül
  • Teljes megfelelés az összes ISO és CSC szabványnak
  • Hosszabb fennmaradó élettartam (általában 10–15 év fennmaradó használat)
  • Magasabb vételár vagy bérleti díj
  • Ideális nagy értékű rakományhoz vagy hosszú távú tárolási alkalmazásokhoz

Használt konténerek (egyirányú és többutas):

  • Egyirányú konténerek – Csak egyszer használták egyetlen tengeri útra, általában kiváló állapotban vannak, az elmúlt néhány évben gyártották, teljes CSC tanúsítvánnyal, amely 5 évig érvényes
  • Többutas konténerek (IICL) – Többször használták, kisebb kopást mutatnak, például enyhe korróziós foltokat vagy kis horpadásokat, általában 5–15 évesek, még teljesen funkcionálisak szállításhoz és tároláshoz
  • Jelentősen alacsonyabb ár (30–50%-kal olcsóbb az új konténereknél)
  • Megfelelő számos alkalmazáshoz, ahol a tökéletes állapot nem kritikus
  • Használt konténerek vásárlásakor ellenőrizze: a padló integritását (nincsenek repedések vagy penész), az ajtótömítést, a jelentős korróziót vagy szerkezeti sérülést, és a szokatlan szagokat, amelyek korábbi veszélyes rakományra utalnak

Mi a szállítókonténer vásárlásának vagy bérlésének folyamata?

1. lépés: Határozza meg a követelményeket

Határozza meg a konténer típusát, méretét, mennyiségét és ütemtervét. Fontolja meg, hogy újra vagy használtra van-e szüksége, és hogy vásárol vagy bérel.

2. lépés: Kutasson és hasonlítson össze szállítókat

Azonosítson megbízható konténerkereskedőket, hajózási vállalatokat és logisztikai szolgáltatókat. Értékelje őket az alábbiak alapján:

  • Ügyfélreferenciák és vélemények
  • Elérhetőség és szállítási idők
  • Átlátható árstruktúra
  • Minőségi garanciák és jótállás
  • Műszaki támogatás és tanácsadási szolgáltatások

3. lépés: Kérjen ajánlatokat és specifikációkat

Kérjen részletes ajánlatokat, amelyek tartalmazzák a konténerköltségeket, a szállítási díjakat, az esetleges módosításokat vagy testreszabásokat, valamint a kár vagy veszteség feltételeit.

4. lépés: Vizsgálja meg a konténert (használt esetén)

Fizikailag vizsgálja meg a konténert vásárlás előtt, ellenőrizve a padló állapotát, az ajtótömítést, a szerkezeti integritást és a korábbi veszélyes rakomány jeleit.

5. lépés: Szervezze meg a szállítást és a kiszállítást

Erősítse meg a kiszállítás helyét, dátumát és logisztikáját. Győződjön meg arról, hogy a kiszállítási helyszín sík, szilárd felületű, és elegendő hely áll rendelkezésre a daru vagy targonca elhelyezéséhez (általában a konténer hosszának 1,5-szörösét igényli).

6. lépés: Vegye át és dokumentálja az állapotot

Kiszállításkor ellenőrizze a konténer állapotát az adásvételi szerződéssel szemben, dokumentáljon minden eltérést, és szerezzen be aláírt átvételi elismervényt.

Mik a szállítókonténerek főbb specifikációi és szabványai?

Milyen ISO szabványok szabályozzák a konténerek tervezését és biztonságát?

Az ISO 668 meghatározza a szállítókonténerek külső méreteit és tűréseit, biztosítva, hogy minden konténer illeszkedjen a szabványosított kezelőberendezésekhez és hajócellákhoz.

Az ISO 1496 meghatározza a konténerek szerkezeti követelményeit, biztonsági tényezőit és vizsgálati eljárásait, biztosítva, hogy ellenálljanak a rakodási terheléseknek (hajón akár 16 konténer magasságig), az ütközéseknek és a környezeti igénybevételnek.

Az ISO 1161 meghatározza a saroköntvények specifikációit (nyolc öntöttvas sarokelem, amelyek kritikusak a konténerek emeléséhez, rakásához és csatlakoztatásához). Ezeknek az elemeknek pontos méret- és szilárdsági követelményeknek kell megfelelniük a biztonságos kezelés érdekében. A saroköntvények szabványosított méretei 178 mm × 162 mm × 118 mm, és olyan öntött acélból készülnek, amely ellenáll a szélsőséges terheléseknek és az ismételt kezelésnek.

Az ISO 6346 meghatározza a konténerek azonosítási rendszerét, beleértve a tulajdonos kódját (első három betű), a berendezés kategóriáját (negyedik betű: „U” a konténerekhez), a sorozatszámot (hat számjegy) és az ellenőrző számjegyet (egy számjegy). Ez a rendszer lehetővé teszi minden konténer egyedi azonosítását és nyomon követését világszerte.

Mit jelent a CSC tanúsítás, és miért fontos?

A CSC tanúsítás (Convention for Safe Containers – Biztonságos Konténerek Egyezménye) egy kötelező ellenőrzési és jóváhagyási rendszer, amelyet a Nemzetközi Tengerészeti Szervezet hozott létre. Minden nemzetközi tengeri szállításhoz használt szállítókonténernek érvényes CSC címkével kell rendelkeznie, amely tartalmazza:

  • Az utolsó ellenőrzés dátumát
  • Az ellenőrző hatóságot
  • Az érvényességi időszakot (általában 5 év)
  • A maximális rakománytömeget
  • Az üres konténer tömegét

A CSC tanúsítás biztosítja, hogy a konténerek megfeleljenek a biztonsági szabványoknak, és alkalmasak legyenek tengeri szállításra. Érvényes CSC tanúsítás nélkül a konténer jogilag nem rakható fel hajóra nemzetközi szállításhoz. Használt konténerek vásárlásakor mindig ellenőrizze, hogy a CSC címke aktuális és nem járt le. Történelmileg a CSC tanúsítást az 1972-es Biztonságos Konténerekről szóló Nemzetközi Egyezmény alapján vezették be, amelynek célja az emberi élet magas szintű biztonságának fenntartása volt a konténerek szállítása és kezelése során.

Mi a szállítókonténerek anyagösszetétele és tulajdonságai?

A szállítókonténereket elsősorban egy speciális acélötvözetből, COR-TEN-ből (más néven Corten vagy időjárásálló acél) készítik, amelyet speciálisan arra fejlesztettek ki, hogy légköri körülményeknek kitéve védő rozsdaszerű patinát fejlesszen ki a felületén. Ez az innováció kiküszöböli a festék vagy védőbevonatok szükségességét, jelentősen csökkentve a karbantartási költségeket.

Szerkezeti összetevők:

  • Oldal- és végfalak – 2 mm-es hullámosított acéllemez, amely szerkezeti merevséget biztosít
  • Padló – 3,5–4,5 centiméter vastag fa rétegelt lemez, amely négyzetméterenként 500–600 kg-ot képes megtartani tárolókonténerek esetén, és többet tengeri konténerek esetén
  • Tető – Hullámosított acéllemez (szárazáru-konténerek esetén) vagy eltávolítható ponyvatakaró (nyitott tetejű konténerek esetén)
  • Saroköntvények – ISO-1161 szabványosított méretű öntöttvas tömbök emeléshez és rakáshoz
  • Ajtókeretek és csuklók – Acél szerkezet megerősített zárómechanizmusokkal
  • Szellőzőnyílások – Kis perforációk az oldalfalak teteje közelében a légcirkulációhoz

A robusztus szerkezet lehetővé teszi a konténerek számára, hogy ellenálljanak:

  • Rakodási terheléseknek – Hajón akár 16 konténer rakva egymásra
  • Szállítási ütközéseknek – Durva kezelés, rezgések és kisebb ütközések
  • Környezeti hatásoknak – Sós víz, eső, szélsőséges hőmérsékletek és UV-sugárzás
  • Évtizedes szolgálatnak – Megfelelő karbantartással a konténerek 20–30 évig maradnak funkcionálisak

A Corten acél védő oxidréteget képez a felületén, amely megakadályozza a további korróziót. Ez a tulajdonság rendkívül fontos a konténerek számára, amelyek gyakran ki vannak téve kedvezőtlen időjárási körülményeknek és sós víznek. Kisebb sérülés esetén új védőréteg képződik az acél felületén, megakadályozva a korrózió további terjedését – ez az anyag úgynevezett „öngyógyító” tulajdonsága. A Corten acél nagyon erős és tartós, biztosítva a konténerek hosszú élettartamát még igényes használat esetén is. Hosszú élettartama és korrózióállósága miatt a Corten acél környezetbarát, mivel csökkenti a konténerek gyakori cseréjének és karbantartásának szükségességét.



Egyéb konténer hírek...

Twistlock és saroköntvények

23. 4. 2026

A csavarzárak és a saroköntvények sokkal többet jelentenek egyszerű fém alkatrészeknél – ezek képezik az alapot, amelyre a modern globális kereskedelem épül. Szabványosított kialakításuk, bizonyított megbízhatóságuk és folyamatos fejlesztésük elengedhetetlenné tette őket a szállítmányozási iparban. A működésük, a rendelkezésre álló típusok, valamint a megfelelő telepítés és karbantartás fontosságának megértése elengedhetetlen mindenkinek, aki konténerműveletekben vesz részt. Akár flottát kezel, akár kikötőt üzemeltet, akár egyszerűen árukat szállít nemzetközi szinten, a szerény csavarzár elismerést érdemel, mint a logisztika történetének egyik legfontosabb újítása.

Nedvesség a rakományból szállítókonténerekben

22. 4. 2026

A szállítókonténerekben lévő rakománynedvesség a zárt szállítókonténerben jelen lévő vízgőzre és folyékony nedvességre utal, amely közvetlenül magából a rakományból, a csomagolóanyagokból, a raklapokból és a környezeti levegőből származik a rakodás és szállítás során. Az esőből vagy tengervízből származó külső vízzel ellentétben a rakománynedvesség a nedvesség inherens forrása, amely akkor válik problémássá, amikor a hőmérséklet- és páratartalom-ingadozások kondenzációt okoznak a konténer és a rakomány felületén.

A Pallet Wide szállítókonténer akár 30%-kal több raklapot képes befogadni

21. 4. 2026

A raklapszéles (PW) szállítókonténer egy speciálisan tervezett szállítókonténer, amelyet a standard konténerekhez képest nagyobb számú európai raklap szállítására terveztek. Ezek a konténerek belső szélessége körülbelül 2,438 méter (8 láb), ami körülbelül 9 centiméterrel nagyobb, mint a standard ISO konténereké.

Hogyan befolyásolják az időjárási és éghajlati viszonyok a hőmérsékletet és a páratartalmat a szállítókonténerekben?

20. 4. 2026

A konténereső, amelyet gyakran „konténerizzadásnak” vagy „konténeresőnek” neveznek, kritikus jelenség a globális szállítmányozásban, amely a nemzetközi ellátási láncnak becslések szerint évi 6-8 milliárd dolláros költséget okoz.